Alte știri din fotbal
„Brazilianul” lui Dinamo, cel mult rezervă la Istanbul! Cine e favorit să fie titular în barajul Turcia - România
0
„Să-l accidentăm pe ăsta” » Sorin Cârțu contraatacă după ce Dinamo a devenit lider
0
În timp ce tatăl lui triumfa la Sibiu, fiul lui Kopic, Vito, făcea spectacol în Belgia
1
Universitatea Craiova vs FC Botoșani, în etapa #23 din Superliga » Echipe probabile +cote
0
Știri din fotbal internațional
PSV - NAC Breda, meci aparent facil pentru Dennis Man și liderul din Olanda
0
Laurențiu Reghecampf, rezultat mare în Liga Campionilor Africii
0
Napoli anunță primul transfer din 2026 » Achiziția de 20 de milioane € va fi în lotul pentru derby-ul cu Juventus
0
Pep Guardiola a numit cea mai bună echipă din lume la început de 2026: „Vedeți ce face”
0
Lifestyle
Mauro Icardi continuă războiul cu Wanda Nara: „Este o mitomană! Mi-a furat 7 milioane de euro din conturi”
1
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
3
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
3
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
2
Ilie Bolojan a vorbit despre varianta demisiei din fruntea Guvernului, după ...
Libertatea
Echipajele ucrainene de drone „afumă” tancurile rusești în ascunzătorile lor
Adevărul
Machetele stadionului Dinamo cu care fanii au fost amăgiți după '90 » Prima ...
GSP SPECIAL
Andra a început să plângă în emisiunea „La Măruță”: „Nu pot să cred”! Ce a ...
Libertatea
Mănâncă și ea o pâine.
Statistica arata ca dintotdeauna negrii au fost mai buni la alergat si albii la tir.
Nu este cazul, deoarece în acest articol apar numele cercetătorilor și le poți cauta pe Google daca n-ai încredere... Dar, în orice caz, ai dreptate, sunt mult mai de încredere "cercetătorii comentaristi anonimi sub pseudonim de pe GSP, twitter, Fb sau altele".
Aaaa, dumneata esti una dintre acelea persoane care citesc cu respect ceea ce apare pe net ca provenind din sursa "cercetatorii britanici"...
Ceea ce mi se pare și mai interesant în publicarea acestui articol ca experiment sociologic este cum cei care comentează aleg sa ignoreze complet articolul (unde cercetători și specialiști își expun studiile) și să-și expună prejudecățile și rasismul care pleacă dintr-o absoluta ignoranta fără cea mai mica jena. Este un exemplu clar a ceea ce înseamnă internetul și rețelele sociale în zilele noastre.
Si ti se pare ca populatia africana e plina de supereroi, tinand cont de stilul de viata primitiv? E adevarat ca selectia naturala e un factor important, dar asta se refera la media statistica, nu la cazurile exceptionale. Un atlet exceptional apare mai degraba printr-un noroc genetic decat prin evolutie pas cu pas.
Păi da, infrastructura e importantă, ceea ce explică faptul că negrii din America și Jamaica câștigă medalii, iar negrii din Africa de Vest sau Brazilia nu câștigă. Dar nu explică de ce, având aceeași infrastructură în America, doar negrii câștigă, nu albii. Sau de ce câștigă negrii din Jamaica și nu albii din Franța, Italia, Elveția, care au infrastructura la fel de bună. Negrii sunt genetic mai bine selectați natural de realitățile știute ale sclaviei, e evident.
Autoarea articolului se pare ca inteles putin gresit teoria care explica avantajul americanilor de culoare in ceea ce priveste performanta sportiva. Teoria nu se bazeaza pe faptul ca cei mai rezistenti africani ar fi rezistat transportului peste ocean, ci pe faptul ca au existat numeroase ferme care s-au ocupat cu cresterea *** pentru a fi vanduti mai departe. Acele ferme de *** selectau cei mai inalti si mai puternici barbati si ii imperecheau cu cele mai inalte si mai puternice femei, pentru a da nastere unor copii care mosteneau calitatile ambilor parinti si se vindeau cu un pret foarte mare la licitiatie. Acele ferme au functionat pe intreaga suprafata a continentelor americane, dar in special in Statele Unite ale Americii, acolo unde piata de *** genera niste venituri foarte mari, dand nastere unei noi categorii de oameni, superiori din punct de vedere al calitatilor fizice, precum inaltimea si masa musculara.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Selectia naturala e importanta. De exemplu populatiile de caprioare sunt mai sanatoase in mediile in care exista pradatori naturali (lupi). Populatia europeana e slabita genetic din cauza progeselor medicinei care propaga gene suboptimale. In viitorul apropiat mai toata populatia europeana va avea nevoie de vaccinuri, de alinierea dintilor, femeile vor da nastere numai prin cezariana, etc.
Teoria lui Darwin va explica totul !!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.