SPORTURI  »  BASCHET  »  FINALĂ

live U-BT Cluj-Napoca este din nou campioana României! Victorie spectaculoasă împotriva celor de la CSO Voluntari

CSO Voluntari și U-BT Cluj-Napoca dispută ACUM meciul al patrulea al finalei Ligii Naționale de baschet masculin.

Articol de GSP - Publicat joi, 02 iunie 2022 19:15 / Actualizat vineri, 03 iunie 2022 00:18

U-BT Cluj-Napoca și-a păstrat titlul în Liga Națională de baschet, după ce s-a impus în meciul 4 contra celor de la CSO Voluntari, scor 74-85 și 3-1 la general.

În meciul 4 din finală, disputat la Voluntari, ilfovenii au început mai bine și s-au distanțat încă din primul sfert, scor 18-22. Elevii antrenați de Ocokoljic au continuat să aibă inițiativa și au intrat la avantaj și la a doua pauză.

U-BT s-a trezit în sfertul 3 și a echilibrat partida, iar în ultima repriză pe teren au fost numai clujenii, care au înscris coș după coș. Victorie 84-75 și clujenii și-au asigurat titlul cu numărul 7 din istorie. Pentru CSO Voluntari a fost prima finală. Ilfovenii au în palmares două Cupe ale României, în 2021 și 2022.

3-0 vs. BCM Piteștisemifinale3-0 vs. CSM Oradea

Golden State Warriors s-a calificat în finala NBA » Performanță fabuloasă reușită de formația din California