SPORTURI  »  BASCHET  »  FINALA NBA

VIDEO Curry, prea picant pentru Celtics! Golden State Warriors o pedepsește pe Boston pentru erori și egalează în finala NBA

Golden State Warriors se impune în meciul 2 al finalei NBA cu Boston Celtics, scor 107-88, și egalează situația la general, 1-1.

Articol de - Publicat luni, 06 iunie 2022 08:26 / Actualizat luni, 06 iunie 2022 09:42

Golden State Warriors se impune în meciul 2 al finalei NBA cu Boston Celtics, scor 107-88, și egalează situația la general, 1-1. Pentru următoarele două partide (9 și 11 iunie) trecem de la Pacific la Atlantic și ne mutăm la aproape 5.000 km distanță, în Boston, Massachusetts.

Între Podgorica și Zenica facem o escală în San Francisco. Să privim partea plină a paharului. Lufturile lui Chiricheș sunt programate la ore omenești și provoacă insomnii la fix pentru finala NBA. Ce răsfăț!

Mânuțele pe urechi și „Wooosaaaah!”, cum ne-a învățat Martin Lawrence în Bad Boys.

Și trecem la lucruri serioase. Golden State a pierdut primul meci al finalei, 108-120, și a intrat cu o presiune mare pe umeri. Pentru că înfrunta un Boston care a adunat în play-off 8 victorii în 10 deplasări. Să revii de la 0-2 după două meciuri acasă nu e imposibil, dar e al naibii de greu.

Boston lovește prima! Celtics câștigă meciul 1 al finalei NBA cu Golden State Warriors, după o revenire explozivă în sfertul 4
FINALA NBA

Finala NBA » Meciul 2: Golden State Warriors - Boston Celtics 107-88

Diferențele dintre România și SUA sunt imense, uneori șocante. Aici, jucătorii intră pe teren cu mesajul „Vrem stadion fără pistă!”, în America se transformă în „Opriți atacurile armate!”. Peste 200 de atacuri violente cu arme au avut loc în State numai în primele 5 luni ale anului. 27 dintre ele în școli, unde au fost uciși 27 de elevi și profesori. Înspăimântător!

La fel ca la primul meci, Chase Center a fost neîncăpătoare, cu peste 18.000 de fani în tribune, care au fost nevoiți să urmărească startul fulminant al lui Jaylen Brown, 9 puncte în mai puțin de 3 minute. 13 până la finalul primului sfert, unul început excelent de Boston, care s-a desprins rapid la 22-13.

Jayson Tatum dădea și el semne că și-ar fi rezolvat problemele din primul meci, 13 puncte în 12 minute, cu unul peste ce a reușit în urmă cu 3 zile!

Toată atenția la Curry

Curry și-a intrat greu în ritm, însă a încheiat sfertul cu două coșuri importante și două pase decisive care au adus-o pe Golden State în avantaj, 31-30. Asta în ciuda atenției suplimentare pe care i-au acordat-o oaspeții. PATRU adversari l-au sufocat la o acțiune, însă Steph a reușit să strecoare mingea către Looney, rămas singur singurel sub coș. Messi vibes?

Festivalul de ratări din primele 5 minute ale sfertului doi, când doar Bjelica a reușit să pună 5 puncte pe tabelă pentru Warriors, 35-40, l-a enervat pe Steve Kerr. Time-out cerut de Golden State. Rezultatul se vede imediat, 45-40 pentru Warriors!

Înainte de finalul primei reprize, Draymond Green a intrat într-un conflict mai aprins cu Jaylen Brown, însă a scăpat de al doilea fault tehnic care l-ar fi trimis la vestiare. Deși stă în umbra lui Curry și Thompson, Draymond e vital pentru Warriors, iar agresivitatea și ieșirile sale nervoase nu fac altceva decât să-i energizeze pe colegi și să îi enerveze pe adversari. Win-win!

Draymond a încercat să-mi dea jos șortul. Nu înțeleg ce a vrut, dar asta face Draymond. Totul pentru a câștiga. Te trage de mână, orice pentru a câștiga. A transformat asta într-o carieră și îl respect pentru asta.

- Jaylen Brown, small forward Boston Celtics

Warriors, avantaj la pauză, 52-50. Boston a aruncat mai bine de la 3 puncte, 10-19, însă a comis multe greșeli, multe mingi pierdute pe care gazdele le-au transformat în puncte.

4 mingia pierdut Tatum în prima repriză. Curry a profitat în două rânduri cu două aruncări perfecte de 3 puncte

0 aruncăria încercat în prima repriză Al Horford, omul decisiv din finalul primului meci

Golden State, letală în Q3

Sfertul 3 a fost din nou al celor de la Warriors. E deja patentat. Boston, dezastru în ofensivă, numai 6 puncte în primele 7 minute! Williams și Tatum trântesc două coșuri de 3 puncte și taie un pic din elanul gazdelor, care se desprinseseră la 12 puncte. Degeaba! 11 puncte la rând pentru Warriors, trasă de un Curry greu de stăvilit, 14 puncte în 12 minute!

Nimic n-a mers cum trebuie pentru jucătorii lui Boston, care au privit neputincioși cum mingea trimisă de Poole în ultima secundă de lângă mijlocul terenului s-a oprit în coș. 87-64 pentru Warriors, 35-14 doar în Q3! Game over!

Și Boston e groggy! 6 puncte rapide reușite de Golden State au mărit diferența la 29 de puncte. Ime Udoka a aruncat prosopul și l-a scos pe Tatum după 75 de secunde din ultimul sfert. Tatum, 28 de puncte pe tabelă, dar a înregistrat o cifră horror la plus-minus, -36. Adică Golden State a marcat cu 36 de puncte mai mult decât Boston când Tatum s-a aflat pe teren, record negativ în carieră.

Victorie categorică pentru Golden State, 107-88, în condițiile în care a fost departe de cel mai bun joc, iar Klay Thompson a fost mai mult absent. Doar 11 puncte, 4 coșuri din acțiune din 19 încercări! A avut dreptate Draymond, GSW o să fie OK, Smart, Horford și White, 15 coșuri de 3 puncte în primul meci, acum s-au oprit la 16 puncte împreună tot meciul!

Steve Kerr și Ime Udoka au 3 zile la dispoziție să mai rezolve din problemele arătate după primele două dueluri. Meciul 3 se anunță a fi extrem de spectaculos. Boston a câștigat toate cele 6 partide pe care le-a disputat în acest play-off după o înfrângere. Trei dintre ele au fost la peste 20 de puncte avans! Warriors are însă un record uluitor în play-off: 26 de confruntări consecutive cu cel puțin o victorie în deplasare.

Steph Curry dă tonul în ofensivă, iar treaba mea e să dau tonul pe partea defensivă. Și am vrut să fac asta din prima parte a meciului, iar la prima acțiune am reușit să recuperăm mingea. E foarte important pentru mine să fac asta. Finala va fi tot mai grea, așa că va trebui să îmi ridic și mai mult nivelul.

- Draymond Green, power forward Golden State Warriors

Curry a fost irezistibil în sfertul 3. Nu doar pentru aruncări, dar și pentru efortul defensiv. Nu primește suficient credit pentru jocul defensiv. Adversarii încearcă să-l obosească mereu, pentru că știu cât de important este pentru jocul nostru ofensiv. E un tip uimitor, lucrează în continuare la joc, la forță, e o plăcere să îl vezi jucând.

• Meciul 2: Golden State Warriors - Boston Celtics 107-88
  • Meciul 3: Boston Celtics - Golden State Warriors (9 iunie, ora 04:00, Orange Sport 1)
  • Meciul 5: Golden State Warriors - Boston Celtics (14 iunie, ora 04:00, Orange Sport 1)