SPORTURI  »  BASCHET  »  NBA

Kyrie Irving, baschetbalistul care refuză vaccinarea, a făcut show în NBA! » Câte puncte a înscris vedeta lui Brooklyn Nets

Brooklyn Nets a oprit seria de 4 înfrângeri consecutive după ce a câștigat meciul cu Charlotte Hornets, scor 132-121, desfășurat în noaptea de marți spre miercuri. Kyrie Irving (29 ani) a fost decisiv pentru echipa din New York.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 martie 2022 09:44 / Actualizat miercuri, 09 martie 2022 09:55

După ce James Harden a plecat la Philadelphia 76ers, cei de la Brooklyn Nets au intrat intr-o criză de formă, pierzând 4 meciuri la rând. Astfel, formația din New York s-a deplasat în Charlotte cu speranțe mari că pot opri seria necâștigătoare.

Kyrie Irving, omul decisiv pentru Brooklyn Nets

Purtată de un Kyrie Irving extrem de motivat, Brooklyn a început meciul foarte hotărât, iar tabela arăta o diferență de 14 puncte după primul sfert, scor 34-20 în favoarea new-yorkezilor.

Grație jocului foarte bun, la pauză scorul era 69-43, iar victoria părea una facilă pentru Nets. Cu toate acestea, Charlotte a încercat să revină în repriza secundă.

Chiar dacă formația gazdă a câștigat ambele sferturi din partea a doua a meciului, Brooklyn și-a adjudecat victoria, scor 132-121.

Kyrie Irving a fost omul meciului, marcând 50 de puncte, dar bifând în același timp 6 pase decisive și 3 recuperări. Mai mult decât atât, coordonatorul lui Brooklyn a fost foarte eficient și la aruncările de 3 puncte. Din 12 încercări, 9 aruncări au fost precise pentru Kyrie.

Kyrie Irving a fost absent din NBA din cauză că refuză vaccinarea

Înlăturat din NBA chiar de propria echipă pe motiv că nu este vaccinat, Kyrie Irving a fost acceptat din nou în cadrul clubului abia la începutul anului, după mai bine de 6 luni de absență. Decizia a venit după ce oficialii lui Brooklyn Nets au realizat că au nevoie de superstarul american.

Totuși, din cauza protocolului de sănătate instituit în statul New York, Irving nu are încă voie să joace în meciurile de pe teren propriu, dat fiind statutul său de nevaccinat, însă va putea fi pe terenul de baschet la meciurile din deplasare ale echipei sale.

U-BT Cluj Napoca, înfrângere cu Unicaja Malaga » Calificarea în „sferturile” Champions League mai așteaptă

Campioana Ucrainei s-a retras din Liga Campionilor și s-a desființat: „Toți banii merg la armată. Vom câștiga!”