SPORTURI  »  BASCHET  »  CSM ORADEA

CSM Oradea s-a calificat în „sferturile” FIBA Europe Cup

CSM Oradea în FIBA Europe Cup (foto: @CSM Oradea Facebook)

Articol de GSP - Publicat joi, 10 februarie 2022 09:54 / Actualizat joi, 10 februarie 2022 10:03

Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea s-au impus în FIBA Europe Cup cu scorul 80-65 (17-15, 21-12, 21-17, 21-21) în fața polonezilor de la Trefl Sopot, iar în urma succesului au obținut biletele pentru sferturile de finală ale competiției.

Partida din grupa K s-a desfășurat în sala „Antonio Alexe” din Oradea, iar elevii lui Cristi Achim au obținut succesul la capătul unei confruntări pe care au dominat-o autoritar.

U-BT Cluj-Napoca, o nouă prestație de gală în Champions League! Pas spre „sferturile” competiției
Champions League

Oradea nu a dat șansă adversarilor

Echipa gazdă a fost la timona partidei încă de la începutul confruntării, iar la finalul primului sfert conducea cu 17-15. Ecartul a fost mărit în următoarele zece minute, iar la pauză orădenii au intrat cu 11 puncte în față, scor 38-27.

Și actul secund le-a aparținut tot elevilor lui Achim, care înaintea ultimului sfert aveau 15 puncte avans față de adversari. În ultimul sfert, bihorenii au ajuns chiar la +21 pe tabelă, dar în cele din urmă partida s-a terminat cu scorul 80-65.

Cel mai bun om din tabăra orădeană a fost Garlon Green, acesta terminând partida cu 25 de puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

CSM CSU Oradea s-a calificat în sferturile FIBA Europe Cup

Vicecampionii României și-au asigurat calificarea în faza următoare a competiției cu o etapă înainte de terminarea meciurilor din grupe. Aceasta este cea de-a doua calificare consecutivă în sferturile FIBA Europe Cup, după rezultatele foarte bune înregistrate sezonul precedent.

3este locul pe care au terminat bihorenii precedenta ediție din FIBA Europe Cup

În urma acestei confruntări, Oradea este pe primul loc în clasament, cu 9 puncte și este urmată de Sporting Lisabona care are 7 puncte, dar și un meci mai puțin. În ultima partidă din această fază a competiției, bihorenii se vor duela pe teren propriu cu Sporting Lisabona, vineri, 18 februarie.

Citește alte știri din baschet:

Antrenor din Liga Campionilor pentru Dinamo! Un turc a semnat cu echipa din „Ștefan cel Mare”