SPORTURI  »  BASCHET  »  CHAMPIONS LEAGUE

VIDEO U-BT Cluj-Napoca, o nouă prestație de gală în Champions League! Pas spre „sferturile” competiției

U-BT Cluj-Napoca a câștigat meciul cu belgienii de la Oostende, scor 86-75, din grupa K a Ligii Campionilor la baschet masculin, a treia competiție a Europei, după Euroligă și Eurocupă.

Articol de GSP - Publicat luni, 07 februarie 2022 22:32 / Actualizat luni, 07 februarie 2022 22:32

Continuă sezonul de excepție al celor de la U-BT Cluj-Napoca. Elevii lui Mihai Silvășan sunt primii în competiția internă, cu 17 victorii în 17 partide, iar în Europa fac spectacol.

U-BT Cluj-Napoca, victorie în Champions League

În prima rundă, „șepcile roșii” s-au impus în deplasarea de la Unicaja Malga. Astăzi au confirmat cu o prestație perfectă împotriva belgienilor de la Oostende. După trei sferturi echilibrate, campionii României s-au descătușat. Au înscris 27 de puncte în „decisiv”, conduși de pe parchet de americanul Brandon Brown, autor a 25 de puncte, 8 pase decisive și 3 recuperări.

Pentru U-BT Cluj-Napoca au mai punctat Stewart (17 puncte), Patrick Richard (16), Stipanovic (10), Hogue (9), Bircevic (7) și Grasu (2).

Trupa lui Mihai Silvășan conduce grupa K din Champions League, cu punctaj maxim. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.