SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROCUP

Sepsi-SIC, victorie mare în Eurocup, 80-78 cu ucrainencele de la Prometey

Articol de - Publicat joi, 04 noiembrie 2021 03:07 / Actualizat joi, 04 noiembrie 2021 03:07

Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a câștigat al treilea meci consecutiv în grupele Eurocup Women, a doua competiție continentală din baschetul feminin, scor 80-78 (12-18, 36-25, 18-14, 14-21) cu ucrainencele de la BC Prometey Kamianske.

Campioana Ucrainei și-a adjudecat primul sfert, însă Sepsi a făcut apoi 20 de minute foarte bune, practic cele mai reușite din actualul sezon.

Prometey și-a revenit în sfertul al patrulea, însă Sepsi SIC s-a impus în cele din urmă, bifând al treilea succes din tot atâtea jocuri acasă în Grupa B a Eurocup și luându-și revanșa pentru înfrângerea din prima etapă a competiției.

Sepsi SIC Sf. Gheorghe, victorie mare în Eurocup

Brianna Fraser a fost MVP-ul partidei, cu 39 de puncte și 13 recuperări, urmată, în tabăra covăsnencelor, de Shaqwedia Wallace (15 puncte, 6 pase decisive) și de Jovana Pasic (10 puncte, 8 recuperări).

În ultimele două runde din faza grupelor, Sepsi SIC va evolua în deplasare la Elazig (Turcia) și la Győr (Ungaria).

Prometey conduce clasamentul cu 7 puncte, la egalitate cu Sepsi, iar Elazig și Gyor au câte 5 puncte.

Un sportiv din România a refuzat să se vaccineze și a fost dat afară de la echipă: „Din păcate, am ajuns la această soluție”