SPORTURI  »  BASCHET  »  FIBAEUROCHALLENGE

”U” Mobitelco Cluj a pierdut cel de-al doilea meci în FIBA Eurochallenge

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 16 noiembrie 2011 16:47

Campioana României la baschet masculin, "U" Mobitelco Cluj, a fost învinsă, în deplasare, de belgienii de la Antwerp Giants, scor 87-63 (40-36), în cea de-a doua partidă a grupei E a FIBA Eurochallenge.

Clujenii au condus în debutul partidei, dar apoi au început să comită greşeli, penalizate rapid de gazde. Mai mult, în ultimele trei minute din primul sfert, jucătorii lui Marcel Ţenter nu au marcat, astfel că scorul primei pauze a fost net favorabil belgienilor, 26-18.  Sfertul secund nu a fost mai bun pentru ardeleni, iar la pauza mare handicapul au fost conduşi cu 40-36.

Sfertul trei a aparţinut gazdelor, care s-au detaşat rapid la 48-38, mai ales datorită contraatacului, "armă" cu care au înscris din 11 acţiuni. În ultimele zece minute ale partidei, belgienii au apăsat şi mai mult pe acceleraţie, iar în minutul 36, cînd tabela arăta 75-55, era deja prea tîrziu pentru campioana României să mai spere la o revenire finală.  La debutul în grupa E, campioana României a bifat o înfrîngere, pe teren propriu, cu Elan Chalon, scor 81-85.

Marcatori:
Antwerp Giants - Roll 24 puncte, Black 16, Wilson 12, Mwema 11, Vaughn 10, Mejri 8, Moors 3, Rademakers 3;
"U" Mobitelco BT Cluj - Krstanovici 21 puncte, Lawrence 15, Dykes 11, Morris 8, Mijovici 5, Silvăşan 3.

"U" Mobitelco BT Cluj mare are de disputat patru meciuri, programul fiind următorul:
22 noiembrie: Enisei - "U" Mobitelco BT Cluj;
29 noiembrie: Elan Chalon - "U" Mobitelco BT Cluj;
6 decembrie: "U" Mobitelco BT Cluj - Antwerp Giants;
13 decembrie: "U" Mobitelco BT Cluj - Enisei.