SPORTURI  »  CICLISM  »  CAMPIONATELE SPANIEI DE ŞOSEA

Caisse d'Epargne, stăpîna Spaniei

Articol de - Publicat duminica, 29 iunie 2008 00:00

Alejandro Valverde a îmbrăcat duminică în Talavera, pentru prima oară în carieră, tricoul de campion al Spaniei. Caisse d'Epargne savurează din plin momentul, în condiţiile în care Luis León Sánchez a cucerit în aceiaşi zi şi titlul la contratimp individual.

După două tentative în care a ratat cu puţin aurul naţional, Valverde a confirmat forma bună din ultimele competiţii şi a furat tricoul "galben-roşu" pe o vreme ce indica 40 de grade Celsius. Campionatele Mondiale s-au disputat pe un circuit de 68 de kilometri în jurul oraşului renumit pentru ceramica sa, Talvera de la Reina. Cu şase zile înainte de startul Marii Bucle, spaniolul din Murcia l-a bătut la sprint pe Oscar Sevilla, după ce l-a prins pe ciclistul de 31 de ani pe singura căţărare a zilei, Alto de El Pielago. Pe locul trei s-a clasat Oscar Pereiro Sio, fostul cîştigător prin ricoşeu al Turului Franţei 2006.

Victoria lui Valverde a fost completată de succesul lui Luis Leon Sanchez. Rutierul de 24 de ani a trecut de blocajul poziţiilor secunde ocupate în 2004 şi 2007 şi l-a învins pe cvadruplul cîştigător, José Iván Gutiérrez. Sanchez a parcurs distanta de 27.7 kilomeetri dintre Talavera de la Reina şi San Román de los Montes în 32 de minute şi 59 de secunde. Pe doi a sosit Rubén Plaz, la 16 secunde distanţă, în timp ce Gutiérrez a ocupat ultimul loc al podiumului.

Caisse d'Epargne are motoarele turate la maximum pentru Turul Franţei.

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”