SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL ITALIEI 2013, ETAPA 21: RIESE PIO X-BRESCIA, 197KM

Mark Cavendish, cinci victorii în Turul Italiei şi un record istoric! Vicenzo Nibali a deschis şampania

Mark Cavendish

Articol de - Publicat duminica, 26 mai 2013 00:00 / Actualizat duminica, 26 mai 2013 18:31

Italianul Vincenzo Nibali a cîştigat oficial Turul Italiei 2013 şi a devenit al doilea italian din ultimii 30 de ani care se impune în două Mari Tururi diferite, după Marco Pantani. Ultima etapă a ediţiei cu numărul 96 a Corsei Rosa a fost adjudecată de "monstrul" Mark Cavendish, care a atins şi el un record istoric

Brescia a fost aleasă de organizatori pentru a sărbători victoria lui Vincenzo Nibali, oraşul lombard găzduind pentru prima oară în istorie finalul Turului Italiei. A fost o etapă trasată pentru Mark Cavendish, britanicul avînd şansa să intre în galeria selectă a rutierilor care cîştigă în carieră clasamentul pe puncte în toate cele 3 Mari Tururi. Au fost deschise primele sticle de şampanie, plutonul a savurat sfîrşitul travaliului de trei săptămîni, iar Nibali a zîmbit ascuţit la toate camerele TV de pe traseu. La capătul celor 197 de kilometri, pe mulţi i-a aşteptat izbăvirea.

Plutonul nu a fost dispus să mai renunţe la niciun strop de sudoare, aşa că toţi rutierii au stat compacţi pentru tot traseul, supervizaţi îndeaproape de echipa lui Cavendish, Omega Pharma-QuickStep. Astana şi-a protejat liderul pînă la intrarea în ultimii 10 kilometri, Stefano Garzelli a zis adio plutonului profesionist, în aplauzele spectatorilor, iar Cavendish şi-a primenit sprintul. A fost unul fără istoric, cu britanicul desprins complet de orice adversar, iar procentajul s-a menţinut intact: 5 sprinturi, 5 victorii! Nibali s-a scufundat în sînul cald al plutonului, iar istoria a fost scrisă: "Rechinul" e la al doilea Tur!

Mark Cavendish este al cincilea rutier din istorie care cîştigă tricoul de cel mai bun sprinter în toate cele trei Mari Tururi, după Djamolidine Abdoujaparov, Eddy Merckx, Alessandro Petacchi şi Laurent Jalabert.