SPORTURI  »  CICLISM  »  CICLISM

VIDEO + FOTO Ziua în care Van der Poel a zburat peste Turul Flandrei, iar adversarii l-au urmat doar cu bicicletele în spate » Povestea fascinantă a week-end-ului

Mathieu van der Poel, extraordinar și pe zonele de piatră cubică Foto: Imago +6   FOTO
Mathieu van der Poel, extraordinar și pe zonele de piatră cubică Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 01 aprilie 2024 15:55 / Actualizat luni, 01 aprilie 2024 17:20

Mathieu van der Poel, 29 de ani, a câștigat duminică a treia oară Turul Flandrei. Primul olandez cu această performanță a egalat recordul de victorii al cursei. ♦ Campionul mondial a evadat în cel mai dificil punct, pe pavate, în ascensiunea de pe Koppenberg sub o ploaie teribilă, și nimeni nu i-a rezistat. ♦ La final, a ridicat bicicleta deasupra capului. Marele său trofeu.

Duminică, 31 martie, a fost ziua lui Mathieu van der Poel. Încă o zi mare a „olandezului zburător". Ziua în care a câștigat a treia oară Turul Flandrei, egalând recordul de victorii al monumentalului Ronde van Vlaanderen.

Din doi în doi ani e Mathieu van der Poel în Turul Flandrei. OIandezul născut în Belgia, nepotul marelui Poulidor

După Buysse (trei succese în anii '40), Magni ('50), Leman ('70), Museeuw ('90), Boonen (2000) și Cancellara (2010), după patru belgieni, un italian și un elvețian, iată-l și pe Van der Poel, batavul născut tot în Belgia (are și rădăcini franceze dinspre mamă, bunicul său a fost legendarul Raymond Poulidor), cum trece primul linia de sosire pentru „triplă" în această cursă fantastică în Ardenii flamanzi: 2020-2022-2024. Din doi în doi ani, e rândul său. La 29 de ani, mai are mult timp în față.

„Gabi Szabo m-a luat de guler și m-a dat afară!” » RĂZBOI între proprietarii dintr-o bază sportivă și ministerul Sporturilor: „Eu ceream 1 euro/mp chirie, MTS îmi cerea 20”
ANCHETĂ

Campion mondial în 2023 (la un deceniu de la triumful la juniori), ceea ce i-a dat dreptul de a purta tricoul alb cu curcubeu, un mare specialist al Clasicelor, liderul de la Alpecin–Deceuninck a demarat pe pavate în cea mai dificilă zonă a traseului, pe Koppenberg, unde panta ajunge și la 22%.

Mathieu van der Poel, primul în Turul Flandrei după 6 ore, 5 minute și 23 de secunde. Și vine Paris-Roubaix!

Pe ploaie, cu roțile patinând - mai mulți rutieri au fost nevoiți să urce o bucată de drum pe jos, pe lângă biciclete -, MvdP s-a detașat cu 44 de kilometri înainte de final.

A trecut linia de finiș la Oudenaarde, după 6 ore, 5 minute și 23 de secunde, a coborât din șa și a ridicat bicicleta deasupra capului. Marele lui trofeu. Fără Wout van Aert, accidentat, nimeni nu i-a rezistat.

Mathieu van der Poel, la final. Rutierul și bicicleta sa. Campionul Foto: Imago

A fost a doua victorie a anului (prima fusese E3 Saxo), după ce în 2023 cucerise Milan-San Remo, Paris–Roubaix și Super 8. Duminică, 7 aprilie, vine Paris-Roubaix, unde e iar mare favorit.

O tânără a fost lovită de rutieri. Transportată de urgență la spital, e în afara pericolului

Nu a fost chiar totul bine în Turul Flandrei 2024. La parada de la sosire, unii spectatori supărați de cursa perfectă a olandezului l-au insultat pe Van der Poel, l-au stropit cu bere și l-au scuipat, susține cotidianul batav Algemeen Dagblad. Organizatorii speră ca vinovații să fie identificați și pedepsiți.

Într-o zi cu multe căzături, una a atras atenția, când mai erau 127 de kilometri până la sosire, pentru că o tânără aflată pe marginea traseului a fost lovită de rutieri, fiind accidentată grav și transportată de urgență la spital. Viața nu i-a fost însă pusă în pericol.

Fratele tinerei accidentate grav: „Cicliștii au încercat să evite alt spectator și au lovit-o!"

Pe social media, victima a fost atacată brutal. Fratele tinerei i-a luat apărarea, potrivit aceluiași AD. Nu era vinovată pentru accident.

O tânără spectatoare a fost accidentată grav în Turul Flandrei, dar viața ei nu a fost pusă în pericol
+2 FOTO

„De ani de zile asistăm la curse. Anke, sora mea, și mama stăteau la marginea drumului. Poliția investighează și mai mulți martori, inclusiv paramedicii din spatele plutonului, au declarat clar că nu a fost ea cea care a provocat căzătura, ci alt spectator care intrase pe traseu. Din cauza lui, cicliștii au încercat să-l evite și au lovit-o pe Anke", a scris acesta pe Facebook.

El a completat cu un răspuns pentru cei care i-au jignit sora: „Cum îndăznesc toți acești oameni să judece fără să fi văzut nimic! Mă dezgustă".

Ce loc ocupă Simona Halep, de astăzi, în clasamentul oficial al WTA
WTA
Imbatabil! Finala de la ATP Miami, Jannik Sinner - Grigor Dimitrov, a fost una blitz
Miami

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”