CICLISM  ·  DAUPHINE

HORROR » O furtună cu gheață a lovit cursa ciclistă Criterium du Dauphine, iar unii cicliști au suferit răni severe

Articol de GSP - Publicat joi, 13 august 2020 22:43 / Actualizat joi, 13 august 2020 22:58

Finalul celei de-a doua etape din Criterium du Dauphine, cursă pregătitoare pentru Turul Franței, a fost tulburat de o furtună puternică, iar plutonul și spectatorii au simțit din plin căderile de gheață.

După ce etapa s-a terminat, iar Primoz Roglic, rutierul celor de la Jumbo-Visma, s-a impus pe cățărare, a început să toarne puternic și să bată cu bulgări de gheață. Rutierii prezenți pe traseu, precum Tim Declercq, de la Deceuninck-QuickStep, au îndurat un potop fioros, ce le-a lăsat răni vizibile pe corp, după cum se vede în imaginea postată pe Instagram de Declercq. Cea de-a doua imagine este cu spatele lui Maxime Chevalier.