SPORTURI  »  CICLISM  »  CICLISM

Vlad Dascălu e gata de Campionatul European de Mountain Bike din România: „Să fie ceva istoric!”

Vlad Dascălu FOTO Red Bull Content Pool +5   FOTO
Vlad Dascălu FOTO Red Bull Content Pool

Articol de - Publicat vineri, 26 aprilie 2024 19:38 / Actualizat vineri, 26 aprilie 2024 19:38

Vlad Dascălu (26 de ani) este cel mai titrat ciclist român, cu rezultate remarcabile în competițiile naționale, dar și în cele internaționale de Mountain Biking

Anul acesta este unul special cu calificare la Jocurile Olimpice, etape de Cupă Mondială, un Campionat European care loc în luna mai în România, plus Campionatul Mondial din Andorra.

Cei mai puternici cicliști din Europa sunt așteptați la primul Campionat European de Mountain Bike din România
COMPETIȚIE

2024, un an special pentru Vlad Dascălu

Campionatul Mondial anul acesta este în Andorra. Este singura cursă la care vine toată familia mea să mă vadă: părinții mei, sora mea, prietenii. E o cursă foarte specială pentru mine. Și sper să fie bine”, spune Vlad.

+1 FOTO

În 2024 Cupa Mondială are 8 etape, dintre care patru sunt în Europa și patru în America de Sud și America de Nord: „O să fie un sezon destul de încărcat, dar cu siguranță frumos”, recunoaște ciclistul.

Gata de Campionatul European din România

Apoi, rideri din peste 17 țări din Europa au confirmat deja prezența la Campionatul European din 8-12 mai de la Cheile Grădiștei. Campioni mondiali precum Pauline Ferrand-Prévot, Puck Pieterse, Victor Koretzky, vor concura la Cheile Grădiștei, alături de cicliști români consacrați, precum Vlad Dascălu și Ede Molnar.

La competiția care se desfășoară cu doar câteva zile înaintea închiderii calificărilor pentru Jocurile Olimpice de la Paris, și-au confirmat deja participarea aproape 200 de rideri din 17 țări, între care Franța, Olanda, Belgia și Danemarca.

Pentru Vlad, acesta este un moment important, în care va încerca să își apere titlul obținut anul trecut în Polonia: „Sper să fie ceva istoric și sper să vină multă lume să ne susțină și să ne încurajeze”.

+1 FOTO

Obișnuit cu performanțele internaționale

Prima reușită, care i-a schimbat lui Vlad perspectiva despre viitorul său în mountain biking, a fost Campionatul European din 2015, când încă era junior.

Era în al doilea său an de juniorat și a plecat de la start, din 86 de concurenți, de pe ultima poziție. A ajuns pe locul 6.

În 2016 din cauza unor probleme de sănătate, mononucleoză și dureri de genunchi, el nu a participat la prea multe curse, dar a obținut primul titlu de Campion Național la categoria U23.

Sezonul care a schimbat totul a fost 2018, când Vlad Dascălu a câștigat prima lui etapă de Cupă Mondială, la Nove Mesto.

În 2023, Vlad a devenit Campion în cadrul Jocurilor Europene de la Cracovia: „O cursă pe care nu mă așteptam neapărat să o câștig”.

Au semnat contractul » Un post de televiziune a achiziționat peste o mie de transmisiuni live!
MEDIA

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă