SPORTURI  »  CICLISM  »  MOUNTAIN-BIKE

Vlad Dascălu s-a clasat pe locul cinci la Campionatele Mondiale de ciclism

Vlad Dascălu FOTO Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 12 august 2023 19:55 / Actualizat sambata, 12 august 2023 21:03

Vlad Dascălu (25 de ani) a concurat, sâmbătă, la moutain-bike în proba de cross-country olimpic (XCO) și s-a clasat pe poziția cincea.

Campion european în această probă, Vlad Dascălu s-a clasat pe poziția a cincea la Campionatele Mondiale care au avut loc în Scoția. Traseul pe care a evoluat românul în vârstă de 25 de ani a fost amenajat în pădurea Glentress, situată la 30 de km de Edinburgh.

Vlad a parcurs traseul în 1h23:03, ajungând la 54 de secunde de primul clasat, campionul olimpic Tomas Pidcock (Marea Britanie). Podiumul a fost completat de Samuel Gaze (Noua Zeelandă) și de Nico Schurter (Elveția). Pe patru s-a clasat Victor Koretzky (Franța). Nouăzeci și cinci de sportivi au reușit să încheie cursa de sâmbătă.

Calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris e aproape

Punctele acumulate la această ediție de Campionate Mondiale îi asigură în mare proporție lui Vlad Dascălu calificarea la Jocurile Olimpice de anul viitor de la Paris. Românul care locuiește și se antrenează în Spania a participat și la Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde s-a clasat pe poziția a șaptea.

A fost în echipa Simonei Halep și nu are dubii: „O să mai joace. Am vorbit cu mai mulți oameni”