SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AUSTRALIA

FOTO Charles Leclerc, victorie fără emoții în Marele Premiu al Australiei » Verstappen abandonează din nou!

Charles Leclerc (24 ani), pilotul monegasc de la Ferrari, a câștigat fără probleme Marele Premiu al Australiei, a treia cursă a sezonului. Rivalul Verstappen a abandonat pentru a doua oară! Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 aprilie 2022 09:53 / Actualizat duminica, 10 aprilie 2022 13:08

Cursa a fost controlată de la start până la final de Charles Leclerc, care nu a întâmpinat niciun fel de problemă pe parcursul întregului Grand Prix.

Charles Leclerc, victorie în Marele Premiu al Australiei

Leclerc a dominat categoric week-end-ul de la Melbourne, unde a bifat un Grand Slam: pole position, cel mai rapid tur și șefia cursei pe toată durata acesteia.

Situația nu a fost la fel de bună și pentru Carlos Sainz Jr, colegul său de la Ferrari. Ibericul, plecat de pe 9, a abandonat după nici două tururi finalizate. Prea agresiv, a pierdut controlul monopostului și a ieșit în decor.

Max Verstappen (Red Bull Racing) pierde din nou puncte importante! După abandonul din prima rundă, campionul mondial en-titre a fost nevoit să abandoneze în turul 39 din cauza unei probleme la motor. Vettel, care a lipsit la primele două curse după ce a fost infectat cu Covid-19, a abandonat și el în turul 22.

Podiumul a fost completat de Sergio Perez (Red Bull Racing) și George Russell (Mercedes). Vicecampionul mondial, Lewis Hamilton n-a avut cel mai bun parcurs și a încheiat doar pe locul 4.

Următorul Grand Prix va avea loc la Imola, în weekendul 22-24 aprilie.