SPORTURI  »  FORMULA 1  »  ABU DHABI

FOTO Marele Premiu din Abu Dhabi » Verstappen câștigă ultima cursă a sezonului de Formula 1 » Leclerc triumfă în fața lui Perez după o cursă excelentă

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 noiembrie 2022 15:00 / Actualizat duminica, 20 noiembrie 2022 16:58

Plecat din pole position, olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câștigat uttima cursă de Formula 1 a sezonului, de la Abu Dhabi.

Deja campion mondial pentru a doua oară, Max Verstappen a câștigat fără emoții cursa de la Abu Dhabi, acolo unde în sezonul trecut s-a impus dramatic și a cucerit titlul la piloți.

Olandezul a condus cursa de la început la final și a obținut a 15-a victorie din sezon, un record absolut.

Charles Leclerc a câștigat disputa cu Sergio Perez

Plecat de pe locul 2, mexicanul Sergio Perez (Red Bull) a terminat cursa pe locul 3, în spatele lui Charles Leclerc (Ferrari). Astfel, monegascul a terminat pe locul 2 în clasamentul general, chiar în fața lui Perez.

Leclerc a reușit o cursă excelentă, reușind să termine cele 58 de tururi cu doar un schimb de pneuri.

Ferrari a învins-o pe Mercedes

Ferrari a obținut locul 2 în clasamentul general al constructorilor, după Red Bull. Echipa din Italia a câștigat duelul cu Mercedes.

Desfășurarea Marelui Premiu din Abu Dhabi în Formula 1

Turul 58/58: Final de cursă. Verstappen câștigă, urmat de Leclerc, Perez, Sainz, Russell, Norris, Ocon, Stroll, Ricciardo și Vettel

Turul 55/58: Perez este la 3,5 secunde în urma lui Charles Leclerc

Turul 49/58: Top 10: Verstappen, Leclerc, Perez, Hamilton, Sainz, Russell, Norris, Ocon, Ricciardo, Stroll

Turul 47/58: Sergio Perez trece de Hamilton și este pe locul 3. Pleacă în urmărirea lui Leclerc, care peste pe 2, la 9 secunde în față

Turul 40/68: Top10: Verstappen, Leclerc, Hamilton, Perez, Sainz, Norris, Ocon, Stroll, Russell, Ricciardo

Turul 37/58: Top 10: Verstappen, Leclerc, Sainz, Russell, Hamilton, Perez, Norris, Ocon, Stroll, Tsunoda

Turul 28/58: Alonso abandonează, din cauza unor probleme tehnice. Top 10: Verstappen, Perez, Leclerc, Sainz, Russell, Hamilton, Norris, Ocon, Stroll, Tsunoda

Turul 22/58: Leclerc a intrat la boxe. Pilotul Ferrari a ieșit pe locul 3, după Verstappen și Sergio Perez

Turul 21/56: După ce Verstappen a intrat la boxe, top 10 arată astfel: Leclerc, Verstappen, Perez, Sainz, Vettel, Russell, Hamilton, Norris, Ocon, Bottas

Turul 17/56: Top 10: Verstappen, Leclerc, Sainz, Hamilton, Vettel, Perez, Alonso, Ricciardo, Russell, Magnussen

Turul 16/56; Sergio Perez a intrat la boxe. Pilotul Red Bull este acum pe 7.

+15 FOTO

Turul 8/58: Carlos Sainz urcă pe 4, după ce l-a depășit pe Lewis Hamilton

Turul 6/58; Top 5: Verstappen, Perez, Leclerc, Hamilton, Sainz

Turul 4/58: Carlos Sainz revine pe 4. Comisarii au decis ca Hamilton să-i cedeze poziția pentru că, în duelul cu Sainz, a tăiat curba și astfel s-a menținut în față

Turul 1/58: Piloții Red Bull au plecat foarte bine. Verstappen a plecat excelent și se menține în fața lui Sergio Perez. Pe 3 este Leclerc, iar Hamilton a urcat pe 4, depășind-ul pe Carlos Sainz. Ultimii doi s-au lovit, fără să fie avariați, dar incidentul va fi anchetat de comisari.

Mai multe știri din sporturi:

HANDBAL - România și-a aflat adversara din play-off-ul de calificare la Campionatul Mondial din 2023

RUGBY - România, eșec cu Samoa, pe „Arcul de Triumf” » Înfrângere fără drept de apel pentru „stejari”