SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP MONACO

Abandonuri bizare în Marele Premiu de la Monaco! Ce s-a întâmplat cu Leclerc și Bottas

Valtteri Bottas, ocupantul locului 4 în clasamentul piloților, a avut parte de un abandon și mai bizar.

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 mai 2021 17:53 / Actualizat duminica, 23 mai 2021 18:18

Max Verstappen (23 de ani) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 de la Monaco. Cursa a fost una marcată de probleme.

Charles Leclerc, pilotul născut chiar în Principat, a avut un ghinion teribil. Ar fi trebuit să pornească din pole-position, dar o problemă mecanică a monopostului Ferarri l-a împiedicat să ia startul la cursă.

Bottas, abandonat la Monte-Carlo

Valtteri Bottas, ocupantul locului 4 în clasamentul piloților, a avut parte de un abandon și mai bizar. În turul 31, roata din dreapta față s-a blocat în momentul în care mecanicii încercau să schimbe pneurile. Oficialii Mercedes au explicat că o piuliță s-a desprins.

Clasamentul final al cursei de la Monte-Carlo

FOTO Mick, fiul lui Michael Schumacher, și-a făcut praf mașina la Monaco » N-a mai luat startul în calificări

Lewis Hamilton, victorie spectaculoasă în MP al Spaniei! Strategie de manual pentru pilotul de la Mercedes