SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AUSTRIA

Max Verstappen, victorios în Austria pentru a doua săptămână la rând

Max Verstappen a câștigat MP al Austriei // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Max Verstappen a câștigat MP al Austriei // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 04 iulie 2021 17:02 / Actualizat luni, 05 iulie 2021 12:59

Max Verstappen (23 de ani) a câștigat a 3-a sa cursă consecutivă, pentru a doua săptămână la rând în Austria, și își mărește avansul în fruntea clasamentului mondial. Pilotul Red Bull Racing împarte podiumul cu Valtteri Bottas (31) și Lando Norris (21).

Pentru a doua săptămână la rând, „Olandezul Zburător” câștigă pe circuitul de casă al echipei sale, Red Bull Ring.

Cursa a început cu un incident încă din primul tur. O coliziune între Esteban Ocon și Antonio Giovinazzi a dus la intervenția Safety Car-ului și la retragerea din cursă a pilotului Alpine.

Formula 1. Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Austriei!

În turul 4, Sergio Perez, care a plecat de pe poziția 3 de pe grila de start, a ieșit în decor, fiind blocat de Lando Norris - ocupantul locului secund - într-un viraj. Mexicanul a coborât în ierarhia cursei, iar FIA a intervenit și l-a penalizat pe tânărul pilot McLaren cu 5 secunde.

În același tur în care Norris și-a aflat pedeapsa (20), acesta a fost depășit de campionul mondial Lewis Hamilton, care a preluat astfel locul doi.

Totuși, diferența între Verstappen și Hamilton nu s-a micșorat. Din contră, olandezul a mărit-o și a reușit astfel să treacă primul linia de finiș în cursa pe care a început-o din pole position. În plus, a reușit și cel mai rapid tur al cursei, câștigând astfel un punct suplimentar!

50de clasări pe podium are Max Verstappen după victoria de astăzi

+5 FOTO

Lewis Hamilton nu a prins podiumul

Hamilton nu doar că nu și-a păstrat a doua poziție, dar a încheiat cursa pe 4. A fost depășit de coechipierul Valtteri Bottas, precum și de Lando Norris, care și-a luat astfel revanșa! Norris, locul 3, a terminat pentru a 3-a oară pe podium în acest sezon și a fost votat pilotul zilei!

Penalizat a fost și Sergio Perez, care a comis de două ori aceeași greșeală cu care Norris l-a încurcat în startul cursei. Ca atare, mexicanul de la Red Bull Racing a primit două penalizări de câte 5 secunde.

Dezamăgire la Williams

Deși a avut pentru prima dată din 2018 pilot care să plece din TOP 10, Williams nu a încheiat nici de această dată în puncte. Britanicul George Russell, locul 8 la start, a terminat pe 11, fiind depășit cu câteva tururi înainte de final de Fernando Alonso!

În puncte au terminat și piloții Ferrari, care au avut o sesiune de calificări dezamăgitoare. Sainz a terminat pe 5, Leclerc pe 8.

Este incredibil, m-am simțit bine conducând. Am făcut cu toții o treabă incredibilă, întreaga echipă a depus o muncă foarte bună. Am văzut atât de mulți fani în portocaliu, o nebunie, m-au motivat!
- Max Verstappen, Red Bull Racing

Cred că am obținut puncte destul de bune ca echipă, pentru mine este bine să fiu din nou pe podium.
- Valtteri Bottas, Mercedes

Le mulțumesc tuturor fanilor, a fost o cursă bună, dar sunt dezamăgit, ar fi trebuit să termin pe 2. Sunt puțin frustrat, dar totodată fericit cu locul 3, am avut o evoluție bună.

Citește despre ultimele curse din Formula 1:

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Franței! Lewis Hamilton, depășit în penultimul tur

Tot mai sigur pe el! Max Verstappen câștigă pe circuitul de casă, la Spielberg, a patra sa victorie din acest sezon