SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL BRAZILIEI

Spectacol total în cursa sprint de pe Interlagos! Primă linie Mercedes în Marele Premiu de duminică

George Russell a câștigat cursa sprint de Formula 1 din Brazilia // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 noiembrie 2022 22:43 / Actualizat sambata, 12 noiembrie 2022 22:52

George Russell (24 de ani, Mercedes) a câștigat cursa sprint din Brazilia și va pleca din pole-position în Marele Premiu din Formula 1 de duminică seara. Carlos Sainz (Ferrari) a încheiat întrecerea pe 2, Lewis Hamilton pe 3.

Kevin Magnussen (Haas) a plecat primul în cursa sprint de astăzi, întinsă pe 24 de tururi, echivalentul a 100 de kilometri. A fost primul pole-position pentru pilotul danez și echipa americană, obținut în calificările de vineri.

Magnussen a plecat foarte bine, dar în tururile ulterioare a fost prins din urmă de ceilalți piloți, semn clar al inferiorității monopostului său.

Panduru despre decizia lui Rădoi: „Te gândești: «Băi, e nebun? De ce-și pune piedică singur?»”
RAPID - CSU CRAIOVA 2-2

George Russell a câștigat cursa sprint de Formula 1 din Brazilia

Max Verstappen a preluat șefia cursei, dar la un moment dat, cu monopostul avariat, a cedat presiunii lui George Russell, după câteva tururi în care s-au duelat spectaculos.

La puțin timp după, Verstappen a fost depășit și de Carlos Sainz, pilotul Ferrari care a plecat de pe locul 5 pe grilă, dar și de Lewis Hamilton, celălalt șofer Mercedes, aflat la rândul său într-o zi excelentă.

TOP 8, adică cei care primesc puncte în urma cursei Sprint, a fost completat de Sergio Perez, Charles Leclerc, Lando Norris și Kevin Magnussen.

Primă linie Mercedes în Marele Premiu al Braziliei din Formula 1

Cum Carlos Sainz va fi penalizat ca urmare a unei schimbări la motor, piloții Mercedes vor ocupa prima linie a grilei de start în cursa de duminică, care va începe la ora 20:00. Ar putea fi prima victorie a celor de la Mercedes în acest sezon!

„E o nebunie că suntem pe primele două locuri. Suntem într-o poziție privilegiată, putem aborda strategii diferite pentru a încerca să câștigăm”, a spus Russell după cursă.