SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP DIN ARABIA SAUDITĂ

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu din Arabia Saudită, la capătul unei curse haotice » Britanicul e egalul lui Verstappen înainte de ultima rundă a sezonului!

Lewis Hamilton // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 decembrie 2021 21:51 / Actualizat duminica, 05 decembrie 2021 22:29

Lewis Hamilton (36 de ani, Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, o cursă absolut spectaculoasă, cu ciocniri, depășiri, mulți nervi și o cascadă de insulte. Max Verstappen (24 de ani, Red Bull Racing) a ieșit pe 2, iar podiumul a fost completat de coechipierul britanicului, Valtteri Bottas (32).

Cu victorie și cel mai rapid tur la Jeddah, Lewis Hamilton l-a egalat pe Max Verstappen în clasamentul general al piloților. Înainte de cursa de la Abu Dhabi de pe 12 decembrie, din ultima rundă a sezonului, cei doi rivali sunt la egalitate de puncte, 369.5!

O singură dată s-a mai întâmplat ca titlul să se decidă în ultima cursă, la egalitate de puncte: în 1974, cu Clay Regazzoni și Emerson Fittipaldi, când a câștigat brazilianul.

Momentul care l-a făcut pe Hamilton să înjure pe comunicarea radio: „Știu eu motivul pentru steagul roșu!” + L-a făcut „nebun” pe Verstappen
mp arabia saudită

Cum s-a desfășurat Marele Premiu din Arabia Saudită

Plecat din pole-position, Lewis Hamilton a rămas pe prima poziție până în turul 10, când Safety Car-ul a intrat pe circuit ca urmare a ciocnirii lui Mick Schumacher de un parapet.

În turul 14, comisarii de cursă au arătat steagul roșu, întrucât era nevoie ca parapetul lovit să fie reparat, iar Verstappen a profitat de acest lucru, schimbându-și pneurile uzate.

După reluare, nu a durat mult înainte ca întrecerea să fie oprită din nou, după o ciocnire între mai multe mașini, care i-a scos din cursă pe Sergio Perez, Nikita Mazepin și George Russell.

Lupta dintre Hamilton și Verstappen a fost acerbă, iar în turul 37 a culminat cu o ciocnire între cei doi, când Verstappen a încetinit pentru a-l lăsa pe Hamilton să treacă, dar britanicul l-a lovit!

În cele din urmă, Hamilton și-a depășit rivalul în turul 43, iar de acolo și-a creat un avantaj lejer până la final.

Valtteri Bottas, locul 3, a prins podiumul pe ultima sută de metri, depășindu-l pe Esteban Ocon (Alpine) chiar înainte de linia de finiș!

Ce au declarat Lewis Hamilton și Max Verstappen despre ciocnirea din turul 37

În turul 37, Hamilton a încercat să-l ocolească pe Verstappen, dar cei doi s-au ciocnit, iar pilotul britanic și-a avariat mașina și l-a acuzat pe olandez că a frânat intențional în fața lui, fără să știe că acesta primise indicația de a-l lăsa pe Hamilton să treacă. La final, cei doi au comentat incidentul.

Am încercat să fiu cât mai atent, să profit de experiența mea și să țin mașina pe pistă. Am perseverat, s-au tot trimis săgeți către noi în a doua parte a sezonului, dar am rezistat. Nu am înțeles de ce a frânat [Verstappen], am intrat în spatele lui. Apoi a plecat și nu știam. Am primit mesaj apoi că trebuia să mă lase să trec.

A fost o situație confuză. A fost greu să-l întrec aici. Și Valtteri a reușit să termine pe 3, e extraordinar! Mă simt foarte bine aici, oamenii sunt grozavi, pista e fenomenală. Dificilă fizic și mental, dar nu aș vrea să fie altfel.

- Lewis Hamilton

A fost o cursă plină de evenimente, s-au întâmplat multe lucruri cu care nu sunt de acord. Totuși, am ieșit al doilea. Sper că voi avea un weekend bun la Abu Dhabi, vom vedea.