SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL AUSTRALIEI

VIDEO+foto Spectacol în MP al Australiei: Max Verstappen câștigă după o cursă incredibilă, oprită de 3 ori! Coșmar pentru Ferrari

Articol de - Publicat duminica, 02 aprilie 2023 08:14 / Actualizat duminica, 02 aprilie 2023 11:37

Plecat din pole-position, olandezul Max Verstappen a câștigat în premieră Marele Premiu de Formula 1 din Australia, la capătul unei curse incredibile.

Cursa de la Melbourne a avut un început spectaculos. Plecați de pe 2 și 3, George Russell și Lewis Hamilton au plecat excelent din grilă și l-au depășit pe Max Verstappen.

Startul cursei a adus primul incident. Charles Leclerc (Ferrari) a forțat depășirea, s-a lovit de Lance Stroll și a fost nevoit să abandoneze.

În turul 9, cursa a fost întreruptă, spre ghinionul lui Russell, care intrase la boxe și a pierdut mai multe poziții. Alexander Albon a abandonat și comisarii au oprit cursa pentru 15 minute.  La reluare, Hamilton, plecat primul, a început bine și s-a menținut în fața lui Verstappen. Totuși, britanicul nu a rezistat prea mult și a fost depășit în turul 11.

Final spectaculos în Marele Premiu al Australiei

Cu 3 tururi înainte de finalul cursei, comisarii au decis întreruperea cursei. Kevin Magnussen a abandonat, după ce a lovit parapetul, și mai multe resturi au rămas pe pistă.

8 secundeavea Verstappen în fața lui Hamilton în momentul în care s-a oprit cursa

Piloții au intrat pe linia boxelor, au schimbat pneurile și au forțat. Imediat după restart, cursa a fost din nou oprită, din cauza unor incidente: Sainz l-a lovit pe Alonso, Perez a ieșit în decor, De Vries s-a lovit cu Logan Sergent, iar piloții Alpine (Pierre Gasly și Esteban Ocon) au abandonat.

A urmat o nouă pauză și un nou restart, în care cursa s-a reluat după ordinea de dinaintea precedentului restart, cu doar 12 piloți pe grilă. S-a parcurs un singur tur, sub Saftey Car, și s-a încheiat cursa. Max Verstappen a câștigat în premieră în Australia, urmat de Lewis Hamilton și Fernand Alonso.

Cel mai mult a avut de suferit Carlos Sainz. Pilotul Ferrari a fost penalizat cu 5 secunde și a terminat ultimul.

Clasamentul final MP al Australiei

Clasament general piloți

Clasament general constructori

FINAL » Marele Premiu de Formula al Australiei

Turul 58/58: Cursa s-a terminat sub Saftey Car! Max Verstappen câștigă, urmat de Hamilton și Alonso

Se reia cursa în 10 minute.  Ordinea va fi după grila dinaintea precedentului restart: Ordinea va fi: Verstappen, Hamilton, Alonso, Sainz, Stroll, Perez, Norris, Hulkenberg, Piastri, Tsunoda, Bottas.  Startul va fi în spatele Saftey Car-ului, pentru a se evita incidentele. Vom avea un singur tur.

Turul 58/58: Cursa este din nou întreruptă. Avem steag roșu

Turul 56/58: Se reia cursa cu plecare din grilă Verstappen a plecat în forță, dar a fost haos în prima curbă. Avem din nou steag roșu! Alonso s-a lovit cu Sainz. Stroll a avut și el probleme, De Vries a ieșit și el în decor, la fel și cei doi piloți Alpine, Gasly și Ocon

Cursa va începe la 09:55

Turul 55/58: Steag roșu! Cursa e oprită din nou. Piloții au dreptul să schimbe pneurile

Turul 54/58: Avem din nou Saftey Car. Kevin Magnussen a lovit mașina și mai multe rămășite au rămas pe pistă.

Turul 48/58: S-a intrat în ultimele 10 tururi. Verstappen are o distanța liniștitoare față de Hamilton: 8 secunde. Olandezul a pierdut 3 secunde după ce a greșit în ultimul viraj al turului și a ieșit în decor. A revenit pe pistă fără probleme

Turul 40/58: Vrestappen mărește distanța față de Hamilton la aproape 10 secunde. Britanicul este presat din spate de Alonso și Sainz
Top 10: Verstappen, Hamilton, Alonso, Sainz, Gasly, Stroll, Hulkenberg, Norris, Perez, Ocon

Turul 32/58: Max Verstappen conduce autoritar cursa, fiind la peste 7 secunde Hamilton. Pilotul Mercedes este în luptă cu Fernando Alonso pentru locul 2, în timp ce Carlos Sainz se chinuie să rămână pe 5, în fața lui Pierre Gasly

Turul 25/58: Top 10: Verstappen, Hamilton, Alonso, Sainz, Gasly, Stroll, Hulkenberg, Norris, Perez, Tsunoda

Turul 18//58: George Russell abandonează. Mașina lui a luat foc. Din fericire, nu a fost ceva grav. Pilotul Mercedes a oprit mașina și a ieșit fără probleme din ea

Turul 11/58: Max Verstappen e lider! L-a depășit cu ușurință pe Lewis Hamilton și se distanțează de pilotul Mercedes

Turul 9/58: S-a reluat cursa! Hamilton a plecat bine și s-a menținut în fața lui Verstappen. Alonso e pe 3, urmat de Gasly și Russell

Comisarii au anunțat că vor relua cursa la 08:33

Turul 9/58: Steag roșu! Cursa e oprită. Alexander Albon a abandonează, iar comisarii au decis să oprească cursa. Piloții se întorc pe linia boxelor.

Turul 4/58: Cursa se reia. Saftey Car-ul părăsește pista

Turul 1/58: Start spectaculos. Liderul Max Verstappen e depășit de piloții Mercedes. George Russell și Lewis Hamilton. Charles Leclerc (Ferrari) s-a lovit cu Lance Storll (Aston Martin) și a ieșit în decor, fiind nevoit să abandoneze. Avem Saftey Car