SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP DIN LAS VEGAS

Nimeni nu-l poate opri pe Max Verstappen: a plecat de pe 2, a fost penalizat cu 5 secunde, dar tot a câștigat cursa de Formula 1 din Las Vegas!

Articol de - Publicat duminica, 19 noiembrie 2023 10:22 / Actualizat luni, 20 noiembrie 2023 10:23

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Las Vegas. A fost a 18-a victorie din acest sezon, din 22 de curse. Ultima etapă are loc în weekendul 24-26 noiembrie.

„Blestemul” continuă pentru Charles Leclerc (Ferrari). Când el pleacă din pole-position, Max Verstappen are toate șansele să câștige. S-a întâmplat de 12 ori în 23 de ocazii.

Olandezul a plecat de pe locul 2, dar l-a depășit pe Leclerc în primul viraj. Între cei doi a existat și un incident, ieșind în afara pistei. Iar pentru asta, comisarii de cursă l-au penalizat pe Verstappen cu 5 secunde.

Campion mondial pentru a treia oară, Verstappen și-a mărit constant avansul față de Leclerc, însă în turul 16, monegascul de la Ferrari a reușit să-și recupereze locul 1. Verstappen a intrat la boxe, a ispășit penalizare de 5 secunde și a revenit pe locul 8.

Și nu au fost singurele emoții pentru Verstappen. În turul 25, olandezul a făcut depășire riscantă și s-a lovit cu Russell, dar nu și-a avariat mașina și a putut continua cursa.

+16 FOTO

Safety Car-ul care a dat planurile peste cap

În turul 27, ca urmare a unui accident suferit de Norris, Safety Car-ul și-a făcut apariția pe circuit. Și l-a ajutat pe Sergio Perez, care atunci era lider. A schimbat pneurile și a revenit pe 2, în spatele lui Leclerc, care avea pneuri mai vechi.

După reluarea cursei (turul 29), Leclerc a rezistat pe primul loc până în turul 33, când mexicanul Perez l-a depășit. Au urmat câteva tururi spectaculoase. În turul 36, Leclerc a revenit pe locul 1 și imediat Verstappen și-a depășit colegu. Iar după un tur, olandezul a trecut și de Leclerc. Iar în turul 43, Perez a urcat pe 2.

În timp ce Verstappen își mărea avansul, făcând record după record, Leclerc s-a ținut de Perez. Și i-a furat locul 2 chiar în ultimele viraje.