SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP DIN LAS VEGAS

FOTO Max Verstappen și Sergio Perez, pe podium la Las Vegas în costume inspirate de ținutele lui Elvis Presley

Max Verstappen și Sergio Perez pe podium la Las Vegas Foto Imago +9   FOTO
Max Verstappen și Sergio Perez pe podium la Las Vegas Foto Imago

Articol de - Publicat duminica, 19 noiembrie 2023 18:10 / Actualizat duminica, 19 noiembrie 2023 20:57

Max Verstappen și Sergio Perez s-au clasat pe locurile 1 și 3 în Marele Premiu din Las Vegas purtând costume de cursă inspirate din ținutele lui Elvis Presley, regele rock’n roll-ului

Unul în alb cu o bandă de picățele aurii, celălalt în roșu cu alb, așa au onorat triplul campion mondial Max Verstappen și coechipierul lui, Sergio Perez, participarea în Marele Premiu din Las Vegas și parteneriatul semnat cu Elvis Presley Enterprises.

+5 FOTO

Cei doi piloți au purtat costume „Viva Las Vegas” ca un omagiu adus ținutei pe care a făcut-o celebră starul incontestabil al rock’n roll-ului, stins prematur din viață la doar 42 de ani, în 1977.

Omagiu adus lui Elvis Presley

Viva Las Vegas este unul dintre cele mai mari hit-uri din cariera muzicală a lui Presley, care a fost înregistrat în 1964 pentru pelicula cu același titlu și face parte din albumul What’d I Say. A atins locul 20 în Statele Unite, dar a crescut în popularitate odată cu anii.

Era cea mai potrivită formă de a-l omagia pe cel mai prolific simbol al Las Vegas-ului”, a spus șeful de la Red Bull, Christian Horner, într-o declarație oficială.

„Elvis și-a lăsat amprenta asupra orașului și a lumii, devenind sinonim cu strălucirea și energia degajate de Strip”, a adăugat el, spunând că e ceva ce și-a dorit să fie replicat în cursa de sâmbătă, ceea ce s-a și întâmplat.

Verstappen nu s-a arătat prea încântat de show-ul care a premers cursei, explicând că asemenea manifestări nu sunt dintre favoritele sale. A îmbrăcat însă costumul, la fel ca Perez, și a câștigat a 18-a sa cursă din acest an.

Ceremonie spectaculoasă înaintea primului Mare Premiu din Las Vegas după 40 de ani » Verstappen n-a fost impresionat: „Mă face să arăt ca un clovn”
MP LAS VEGAS

53 de victoriiare Max Verstappen în cariera, el fiind la egalitate cu Sebastian Vettel în clasamentul all time în care doar Lewis Hamilton, 103, și Michael Schumacher, 91, sunt deasupra

După încheierea MP din Las Vegas, costumele de cursă au fost trimise la faimosul conac Graceland al lui Elvis Presley din Memphis, statul Tennessee.

Nimeni nu-l poate opri pe Max Verstappen: a plecat de pe 2, a fost penalizat cu 5 secunde, dar tot a câștigat cursa de Formula 1 din Las Vegas!
MP DIN LAS VEGAS
Cum l-a ajutat Darren Cahill pe Jannik Sinner, cel care se duelează în finala Turneului Campionilor cu Novak Djokovic