SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL STATELOR UNITE

Max Verstappen, triumfător în cursa de sprint din SUA! Rivalii Hamilton și Leclerc nu au avut nicio șansă

Articol de - Publicat duminica, 22 octombrie 2023 09:04 / Actualizat duminica, 22 octombrie 2023 10:12

Plecat din pole-position după calificările care au avut loc vineri seara, olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câștigat cursa de sprint de pe circuitul din Austin, Texas. El a fost urmat de Lewis Hamilton (Mercedes) și Charles Leclerc (Ferrari).

După eroarea de vineri, care l-a costat pole-position-ul în cursa de azi, Max Verstappen a pilotat fără greșeală sâmbătă. A fost cel mai rapid în calificări, iar după doar câteva ore a condus perfect în cursa de sprint, care s-a întins pe 19 tururi.

Max Verstappen a câștigat cursa de sprint din Austin, Texas

Olandezul, care deja a câștigat al treilea titlu de campion mondial, a plecat excelent, lăsându-i în spate pe rivalii săi. Verstappen a terminat la un avans de 9,4 secunde față de locul 2 și la 18 secunde față de locul 3.

El a fost urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes). Septuplul campion mondial a plecat de pe 3, dar a avut un start excelent și l-a depășit încă din primele viraje pe Charles Leclerc (Ferrari), care a încercat fără succes să-și recupereze locul, terminând pe 3.

În puncte s-au mai clasat Lando Norris (McLaren), Sergio Perez (Red Bull), Carlos Sainz (Ferrari), Pierre Gasly (Alpine) și George Russell (Mercedes).

Clasamentul cursei de sprint

Charles Leclerc, în pole-position în Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite

Vineri, Charles Leclerc a fost cel mai rapid în calificări și va pleca primul azi, în Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite. El va fi urmat de Lando Norris (McLaren) și Lewis Hamilton (Mercedes). Cursa are loc azi, de la ora 22:00. Va fi în direct pe PrimaSport, OrangeSport și DigiSport.