SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MARELE PREMIU DE LA MONTE CARLO

VIDEO + FOTO Daniel Ricciardo produce surpriza în MP de la Monte Carlo » Cine a câștigat lupta dintre Vettel și Hamilton

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 mai 2018 15:40

Daniel Ricciardo a obținut victoria în Marele Premiu de Formula 1 de la Monte Carlo. Podiumul a fost completat de Sebastian Vettel și Lewis Hamilton.

Daniel Ricciardo a gestionat impecabil cursa. Plecat din pole-position după un nou record al pistei, australianul a rezistat eroic presiunii constante exercitate de Vettel. Emoțiile s-au risipit cu 6 tururi înaintea finalului, după un accident între Leclerc și Harley. Steagul galben a fost ridicat, facilitând victoria pilotului de la Red Bull

Ricciardo ajunge astfel la a 7-a victorie din carieră și a 2-a din 2018.

În spate, Vettel a câștigat lupta directă cu Hamilton.

Vezi VIDEO din cursă!

clasamentul etapei

Desfășurarea TEXT a cursei:

Turul 78/78: Ricciardo se impune în Marele Premiu de la Monte Carlo!
Turul 76/78:
Vettel este aproape să o comită, în ciuda steagului galben sub care se rulează.
Turul 72/78:
Steagul galben a fost instaurat. Leclerc se izbește de Harley și abandonează.
Turul 64/78:
Vettel forțează și se apropie la mai puțin de o secundă de liderul Ricciardo. Finalul cursei va fi unul incendiar!
Turul 53/78:
Fernando Alonso se izbește de parapet și abandonează cursa.
Turul 47/78:
Vettel și Hamilton pun presiune pe Ricciardo.
Turul 36/78:
Primii 5 piloți s-au rupt de restul competitorilor. Diferența între Bottas și Gasly este de peste 18 secunde.
Turul 27/78:
Ricciardo pierde avansul și Vettel se apropie la mai puțin de o secundă și jumătate de el. Pe 3 e Hamilton, iar pe 4 Raikkonen.
Turul 17/78:
Ricciardo intră la boxe și scoate un timp foarte bun. Chiar își mărește diferența la peste 3 secunde și jumătate față de Vettel.
Turul 13/78:
Vettel are ceva probleme cu monopostul, mai exact cu roata stânga față. Două secunde și 8 zecimi îl despart pe Ricciardo de Vettel în acest moment.
Turul 5/78:
Ricciardo continuă să conducă, deși Vettel s-a apropiat serios de el. Raikkonen, aflat pe poziția a patra, e în coasta lui Hamilton, care e al treilea.

A început cursa!

ȘTIREA INIȚIALĂ

Acesta e al doilea pole-position din carieră pentru Ricciardo și primul din acest an. De pe poziția secundă va pleca Sebastian Vettel (Ferrari), urmat de Lewis Hamilton (Mercedes).

Marele absent al calificărilor a fost Max Verstappen, care a greșit decisiv în antrenamentul al treilea, iar monopostul nu i-a fost gata la timp.