Comentarii (79)
MaxiP07
MaxiP07  •  27 Iunie 2026, 12:40
Postat de wittman68 pe 27 Iunie 2026, 10:30

***

Te-au moderat, nu stiu ce ai raspuns.

mzm1
mzm1  •  27 Iunie 2026, 10:46

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

wittman68
wittman68  •  27 Iunie 2026, 10:30
Postat de MaxiP07 pe 27 Iunie 2026, 09:19

Sunt geniale aceste observatii. Unii oameni se inchina discursurilor nationaliste, sunt adepti ai exemplelor eroilor viteji care au aparat istoric teritoriul tarii, sustine cu inversunare suveranitatea tarii, dar ar vinde-o secunda 2 ca sa nu fie atacati. Adica suverani, suverani, da' nu cumva sa ne atace aia. Sigur, e foarte discutabil in cazul unui potential conflict armat cum ar trebui sa reactionam: ii primim cu bratele deschise, sa ne impuna ce regim vor ei si scapam de arme, sau ne riscam vietile tuturor. Cel mai probabil e foaret simplu ce s-ar intampla: 60% din populatie ar fugi spre vest si sa se intample ce s-o intampla cu Romania. Nici macar nu e ceva gresit. Ce e grav e ca exista aceasta ipocrizie de a te da mare erou, patriot, care doreste maretia natiunii si in acelasi context pui "daca ne ataca" si lipsa completa de empatie fata de o natiune aflata deja in aceasta situatie. Adica cati oameni care ii jignesc pe ucrainieni ca fug de razboi chiar ar ramane in tara in caz de razboi? Nu mai vorbesc, multi critici ca aia primesc tot felul de ajutoare sunt de fapt de-o viata in aceeasi situatie la ei acasa, fara sa fuga de nimic in afara de munca. Intelegi de ce patriotism nu inseamna sa tot dai din gura toata ziua ca ai o natiune glorioasa si pe langa tu o dai bucata cu bucata altora si e totusi mult mai patriot unul care stie ca nu e nicio glorie, dar incearca sa o cladeasca cate putin zi de zi?

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Amen975ZQzamolxe
Amen975ZQzamolxe  •  27 Iunie 2026, 10:11

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

CN72
CN72  •  27 Iunie 2026, 10:08

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

CN72
CN72  •  27 Iunie 2026, 10:06
Postat de spaceCowboy pe 26 Iunie 2026, 21:38

Care a fost capitala Palestinei acum 50 de ani? Dar în urmă cu 250 de ani? Dar în urmă cu 2300 ani?

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

MaxiP07
MaxiP07  •  27 Iunie 2026, 09:25
Postat de kosmeen pe 26 Iunie 2026, 21:33

Salut ! De unde reiese ca un om care se pozitioneaza anti Rusia este automat pro America? Exista si neutralitate (vezi Elvetia). Si da, marile puteri sunt o apa si-un pamant. Asa au fost mereu. Tocmai de aceea trebuie sa avem grija sa evitam asocieri potential periculoase si sa ne vedem de treaba noastra atata timp cat suntem lasati in pace. Cand nu vom mai fi lasati in pace, atunci vom avea de ales cum sa raspundem. Doar sa n-o face iar cu clasicul "sar'mana, boierule!'

Ce nu intelegem noi e ca din pacate pozitia geografica nu te pune in situatia sa nu faci asocieri periculoase. Foarte simplu. Cand te trezesti fix intre 2 care isi dau pumni, singura cale clara spre esec e sa nu faci nimic. Vei lua mai multi decat cei 2 care isi dau pumni. Ii putem intreba pe polonezi, si ei isi vedeau de treaba lor, nu i-a intrebat nimeni ce treburi au. Iar neutralitatea Elvetiei, scuza-ma, e cam identica cu a Belarusului. Sau chiar credem ca elvetienii nu prea au opinii legate de acest conflict si sunt la fel de apropiate/departate de europeni si rusi in aceeasi masura, iar ei isi vad de treaba. De fapt neutralitatea lor a insemnat tot timpul o implicare mai importanta decat a unor natiuni care nu erau neutre. Deci daca asta e si neutralitatea ta, inteleg de ce te contrazice omul.

MaxiP07
MaxiP07  •  27 Iunie 2026, 09:19
Postat de Bentzer pe 26 Iunie 2026, 21:27

O adevărată lecție de democrație oferita de piticul atomic de la Cluj. Oricum nu știe ce-i fairplay-ul. Încearcă cu obstinație sa ajute echipele din Cluj sa câștige campionatul. A uitat de perioada când era lacheul lui Basescu. E mare viteaz. Sunt curios ce va face dacă Rusia va ataca România. Unde credeți ca se va ascunde?

Sunt geniale aceste observatii. Unii oameni se inchina discursurilor nationaliste, sunt adepti ai exemplelor eroilor viteji care au aparat istoric teritoriul tarii, sustine cu inversunare suveranitatea tarii, dar ar vinde-o secunda 2 ca sa nu fie atacati. Adica suverani, suverani, da' nu cumva sa ne atace aia. Sigur, e foarte discutabil in cazul unui potential conflict armat cum ar trebui sa reactionam: ii primim cu bratele deschise, sa ne impuna ce regim vor ei si scapam de arme, sau ne riscam vietile tuturor. Cel mai probabil e foaret simplu ce s-ar intampla: 60% din populatie ar fugi spre vest si sa se intample ce s-o intampla cu Romania. Nici macar nu e ceva gresit. Ce e grav e ca exista aceasta ipocrizie de a te da mare erou, patriot, care doreste maretia natiunii si in acelasi context pui "daca ne ataca" si lipsa completa de empatie fata de o natiune aflata deja in aceasta situatie. Adica cati oameni care ii jignesc pe ucrainieni ca fug de razboi chiar ar ramane in tara in caz de razboi? Nu mai vorbesc, multi critici ca aia primesc tot felul de ajutoare sunt de fapt de-o viata in aceeasi situatie la ei acasa, fara sa fuga de nimic in afara de munca. Intelegi de ce patriotism nu inseamna sa tot dai din gura toata ziua ca ai o natiune glorioasa si pe langa tu o dai bucata cu bucata altora si e totusi mult mai patriot unul care stie ca nu e nicio glorie, dar incearca sa o cladeasca cate putin zi de zi?

nicasdfghjklpoiuytre
nicasdfghjklpoiuytre  •  27 Iunie 2026, 09:15

Inaintea lui Boc a fost primar unul Ghiță Funar la fel de inteligent !

Gru2
Gru2  •  27 Iunie 2026, 07:10

Boc face de rîs România

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • •••
  • 8
Comentează