SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CM DE GIMNASTICĂ DE LA LONDRA

Marian Drăgulescu este campion mondial la sol! Bronz pentru Ana Porgras la paralele

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 octombrie 2009 00:00

Gimnastul Marian Drăgulescu a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în finala de la sol a Campionatelor Mondiale care se desfăşoară la Londra.
Campionul mondial la sol, Marian Drăgulescu, a declarat, sâmbătă, că este foarte fericit că a reuşit să câştige medalia de aur la Campionatele Mondiale de al Londra, iar performanţa sa demonstrează că încă este un competitor de cel mai înalt nivel.

UPDATE: "Sunt bucuros că am rămas un competitor de cel mai înalt nivel"

"Sunt bucuros pentru că încă sunt un competitor de cel mai înalt nivel. Sunt foarte fericit, am profitat de şansa avută şi am câştigat", a spus Drăgulescu.

Gimnastul Marian Drăgulescu a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în finala de la sol a Campionatelor Mondiale care se desfăşoară la Londra. Drăgulescu a intrat al treilea în concurs şi a obţinut nota 15,700, reuşind să aducă prima medalie pentru delegaţia României la această ediţie. Principalul său rival, japonezul Kohei Uchimura, câştigătorul de la individual compus, a obţinut doar 15,475, fiind penalizat pentru că a călcat în afara suprafeţei.

Zou Kai (China) a câştigat medalia de argint, iar Alexander Shatilov (Israel), pe cea de bronz.

Astfel, Drăgulescu şi-a adăugat în palmares cel de-al patrulea titlu de campion mondial la sol, după cele din 2001, 2002 şi 2006.

În finalele pe aparate de sâmbătă, România mai are trei reprezentanţi, Flavius Koczi (cal cu mânere) şi George Stănescu (inele), la masculin, şi Ana Porgras (paralele), la feminin. Duminică, Drăgulescu şi Koczi vor fi în finala la sărituri, iar Ana Porgras, la bârnă şi sol.

UPDATE: Bronz pentru Ana Porgras la paralele

Ana Porgras s-a clasat pe locul trei în finala de la paralele, fiind notată cu 14,675 puncte, la egalitate cu americanca Rebecca Bross.

UPDATE: Flaviu Koczi, locul şase la cal cu mânere
Flavius Koczi a ocupat locul şase la cal cu mânere în cadrul Campionatului Mondial de gimnastică de la Londra. Campionul mondial la această probă este chinezul Hongtao Zhang care a obţinut 16,200 de puncte.