SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CM DE GIMNASTICA DE LA LONDRA

Marian Drăgulescu: "Sunt bucuros că am rămas un competitor de cel mai înalt nivel"

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 octombrie 2009 00:00

Campionul mondial la sol, Marian Drăgulescu, a declarat, sâmbătă, că este foarte fericit că a reuşit să câştige medalia de aur la Campionatele Mondiale de al Londra, iar performanţa sa demonstrează că încă este un competitor de cel mai înalt nivel.

"Sunt bucuros pentru că încă sunt un competitor de cel mai înalt nivel. Sunt foarte fericit, am profitat de şansa avută şi am câştigat", a spus Drăgulescu.

Gimnastul Marian Drăgulescu a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în finala de la sol a Campionatelor Mondiale care se desfăşoară la Londra. Drăgulescu a intrat al treilea în concurs şi a obţinut nota 15,700, reuşind să aducă prima medalie pentru delegaţia României la această ediţie. Principalul său rival, japonezul Kohei Uchimura, câştigătorul de la individual compus, a obţinut doar 15,475, fiind penalizat pentru că a călcat în afara suprafeţei.

Zou Kai (China) a câştigat medalia de argint, iar Alexander Shatilov (Israel), pe cea de bronz.

Astfel, Drăgulescu şi-a adăugat în palmares cel de-al patrulea titlu de campion mondial la sol, după cele din 2001, 2002 şi 2006.

Duminică, el va concura şi în finala de sărituri.

Sursa: NewsIn

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping