SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DE GIMNASTICA DE LA BERLIN

România, pe locul doi în clasamentul medaliilor la CE de la Berlin

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 aprilie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 10 aprilie 2011 20:44

Delegaţia României la Campionatul European de gimnastică de la Berlin a obţinut trei medalii de aur prin Flavius Koczi la sol, Sandra Izbaşa la sărituri şi sol, două medalii de argint prin Diana Chelaru la sol şi Flavius Koczi la individual compus şi o medalie de bronz prin Amelia Racea la individual compus.

România a ocupat locul secund în clasamentul general pe medalii de la Campionatele Europene de gimnastică de la Berlin. Pe prima poziţie a terminat Rusia, care a obţinut opt medalii: trei de aur (individual compus feminin, inele, bârnă), două de argint (inele, paralele feminin) şi trei de bronz (sol masculin, sol feminin, sărituri masculin).

Sandra Izbaşa a avut un exerciţiu foarte bun. Cele cîteva ezitări au fost foarte bine mascate. Pentru acest exerciţiu Sandra a primit 14.500 puncte şi a urcat pe prima treaptă a podiumului.  Diana Chelaru a obţinut 14.475 puncte pentru exerciţiul de la sol si s-a clasat pe locul 2.

Sandra Izbaşa şi Diana Chelaru au intrat în finala de la sol. Flavius Koczi nu a reuşit să se claseze pe podium la sărituri.

Flavius Koczi a ratat a doua săritură şi s-a clasat pe locul 4, cu 15.850 puncte
Flavius Koczi a sărit bine, reuşind o aterizare perfectă. Prima săritură a fost notată cu 16.375. Din păcate, la a doua săritură Flavius a ratat aterizarea, obţinînd 15.325 la a doua săritură. Totalul este de 15.850 puncte.

Sandra Izbaşa a adus ieri aurul european la sărituri după o pauză de şapte ani. Ultima oară cînd Izbaşa era prima la CE se întîmpla în 2008, în Franţa, după finala de la sol.

Flacius Koczi a demonstrat că e cel mai bun din Europa. După ce vineri a luat argintul la individual compus, ieri românul a luat aurul la sol.

"M-am dus in finala pentru aur. Am stat la prima saritura, am vrut sa stau si la a doua, dar am pus mainile jos. M-a dat putin peste cap prima nota. Am avut saritura din 7,0, nota maxima, am stat la aterizare, si am luat doar 16,375. Francezul Bouhail a luat 16,500, la o saritura la fel ca a mea, dar cu pas la aterizare. Nu mi s-a parut corect. Mi-am zis ca trebuie sa stau si la a doua, pentru ca numai asa pot sa castig.  Nu-i nimic, se mai intampla. Mergem inainte si data viitoare o sa le fac bine pe amandoua. Sincer, sa fiu, tot ce mi-am propus am realizat. Cred ca si antrenorii mei sunt multumiti, si federatia. Poate se putea si mai bine, o finala si la cal, dar per total am facut un concurs bun, sunt multumit”.

Europenele s-au incheiat pentru Flavius Koczi, care va pregati adevaratul examen al anului, Mondialele de la Tokyo, ce ofera primele bilete la JO 2012: ”Sunt optimist pentru Mondiale, dar acolo este un alt concurs, vor veni gimnasti din toata lumea, nu numai din Europa. Va fi un concurs extrem de greu, toata lumea isi doreste sa se califice la Olimpiada, daca nu cu echipa, pe aparate sau la individual compus. Va fi greu, dar ma duc increzator”.

Pentru Mondiale, Koczi va incerca sa aduca ceva nou la bara fixa, care sa-l ajute mai mult in concursul individual compus:   ”As vrea sa mai cresc la bara fixa, pentru ca aici am o nota de plecare destul de mica, 5,90. Pot sa fac mai mult, dar pentru siguranta la concursul acesta am scos doua elemente, pentru ca aveam probleme cu coborarea. Pe viitor, cu siguranta la bara fixa voi mai urca la dificultate. La sarituri, nu prea mai am alte variante, am deja doua sarituri cu nota de plecare din 7, nota maxima. Eventual voi propune inca o jumate de intoarcere, la prima saritura, sa ajung la 7,20, sau cat o sa-mi dea comisia tehnica. Adica sa fac o saritura care sa-mi poarte numele”, a spus Koczi, conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Gimnastică.

Vezi aici ce a spus Sandra Izbaşa după ce a cîştigat aurul!