SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

FOTO Accidentare teribilă la Mondialul de handbal » Cea mai bună portăriță a turneului, venită din „Liga Florilor”, a fost scoasă pe brațe din sală

Marta Batinovic (33 de ani), portărița Gloriei Buzău, a suferit o accidentare gravă în prima repriză a meciului Muntenegru - Croația, din grupa principală 1 a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Articol de - Publicat joi, 07 decembrie 2023 17:31 / Actualizat joi, 07 decembrie 2023 22:00

Marta Batinovic (33 de ani), portărița Măgurei Cisnădie, a suferit o accidentare gravă în prima repriză a meciului Muntenegru - Croația, din grupa principală 1 a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Muntenegreanca Marta Batinovic este o figură familiară în handbalul românesc. A venit în 2019 la SCM Râmnicu Vâlcea, a trecut pe la Buzău, iar acum evoluează la Măgura Cisnădie.

Ce s-a întâmplat în ultimele 24 de ore » România, scoasă aproape total din calculele calificării în „sferturile” Campionatului Mondial
CM feminin

Astăzi, Marta a apărat poarta naționalei Muntenegrului în meciul contra Croației. A suferit o accidentare dureroasă la genunchi, în timpul primei reprize.

Marta Batinovic, accidentare la Campionatul Mondial de handbal feminin

Batinovic a rămas întinsă pe parchet, a urlat de durere, apoi a fost scoasă pe brațe din sală.

Fanii handbalului i-au transmis imediat mesaje de încurajare. „Un singur lucru contează în pauza asta, ca Marta să fie bine”, a scris Vatroslav Belan, un politician de la Podgorica.

Batinovic făcuse un turneu senzațional în prima fază a grupelor. A avut 37 de parade și un procentaj neverosimil al mingilor apărate, 55%. A fost, de departe, cel mai bun portar al competiției.

Muntenegru face parte din grupa principală 1 la Campionatul Mondial. A intrat cu 4 puncte în această fază și le are adversare pe Suedia, Ungaria, Croația, Senegal și Camerun.

• 9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia
  • 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

VIDEO. Rezumatul celui mai bun meci făcut de România la actuala ediție a Campionatului Mondial, victoria cu Serbia

Absență pentru România la meciul cu Germania, crucial pentru sferturile Campionatului Mondial