SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE / STORHAMAR-MINAUR BAIA MARE 27-40

Baia Mare a înscris 40 de goluri în poarta norvegiencelor de la Storhamar. Calificarea în „sferturi” e acontată

Filippa Idehn a avut 16 intervenții în meciul de aseară FOTO Dan Potor

Articol de - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 22:21 / Actualizat joi, 11 februarie 2021 00:22

Meciul s-a disputat la Baia Mare pentru că în Norvegia, carantina e obligatorie pentru cei din afara țării

A fost concurs de goluri în poarta norvegiencelor de la Storhamar, în grupa C din EHF European League, etapa a 5-a. La Baia Mare, Minaur a început tare disputa, pentru a nu mai avea surprizele din partidele precedente, când a trebuit să tragă tare pentru a întoarce rezultatul.

Storhamar venea după un meci în Germania, cu Thuringer, în care a încasat 41 de goluri. Miercuri seara a "scăpat" doar cu 40. Maramureșncele au avut 19-11 la pauză și s-au desprins în repriza a doua, cel mai mult, la 14 lungimi distanță. Antrenorul Costică Buceschi a rulat tot lotul și a dat șansa tuturor fetelor să evolueze.

Pivotul Linn Blohm cu 8 reușite, japoneza Asuka Fujita cu 6 și sârboaica Jovana Kovacevici cu 7 au ieșit însă în evidență. Celelalte goluri ale băimărencelor au fost înscrise de Cristina Laslo 5, Iaroslava Burlacenko 4, Jelena Lavko 3, Sonia Seraficeanu 2, Anca Polocoșer 2, Ana Maria Tănasie 1, Larissa Araujo 1 și Andreea Popa 1. Minaur și-a asigurat în mare măsură calificarea în "sferturi", mai ales că dubla cu Thuringer, o va disputa tot pe teren propriu, pe 20 și 21 februarie.

CLASAMENT GRUPA C

1. Minaur Baia Mare4301130-1166
2. Astrahanocika Astrahan5302127-1126
3. Storhamar Elite5203157-1724
4. Thuringer HC410393-1072
  • primele două clasate se califică în ”sferturi”

CITEŞTE ŞI ALTE ŞTIRI DIN HANDBAL:

CSM București, două meciuri câștigate la masa verde în Liga Campionilor! Vâlcea, la polul opus! Clasamentele

EXCLUSIV Neven Hrupec pleacă de la Brăila. Cine va veni în locul croatului?