SPORTURI  »  HANDBAL  »  BUDUCNOST - CSM BUCUREȘTI

CSM București a defilat cu Buducnost, penultima clasată din grupă » Victorie clară în Muntenegru și 3 remarcate în echipa „tigroaicelor”

CSM București a defilat în Muntenegru / Sursă foto: ZRK Buducnost

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 18:40 / Actualizat luni, 30 octombrie 2023 14:25

CSM București s-a impus fără probleme la Podgorica, 29-24 în fața lui Buducnost, îndreptând puțin din impresia modestă pe care o lăsase în precedentele apariții europene. „Tigroaicele” ajung la șase puncte și continuă lupta pentru calificarea în “sferturi”.

Trei înfrângeri contabilizase CSM în ultimele patru apariții din grupele Ligii, astfel că un eventual pas greșit în Muntenegru ar fi fost sinonim cu „furtuna” la campioana en titre. Însă bucureștencele n-au stat la discuții și au controlat partida de la Podgorica de la un capăt la celălalt.

Ce-i drept, contra penultimei clasate a grupei, care i-a pus prea rar probleme formației noastre.

Doar câteva minute a ținut pasul Buducnost cu CSM. „Tigroaicele” lui Adi Vasile s-au instalat apoi la conducere și n-au lăsat în niciun moment impresia că pot scăpa victoria.

Cu Vilde Ingstad în zi inspirată, dar și cu Neagu și Kobylinska în zi de gol - șase reușite de fiecare în dreptul celor trei - campioana României a intrat la cabine la adăpostul unui avans liniștitor, 17-12. Adrian Vasile își permitea în sfârșit să „respire”, după câteva săptămâni agitate la clubul finanțat de Primăria Capitalei.

CSM București a defilat cu Buducnost, penultima clasată din grupă

CSM a revenit de la vestiare cu același apetit ofensiv pronunțat, s-a distanțat inclusiv la șapte goluri, până să primească, într-un final, o replică pe măsură din partea muntenegrencelor.

În cea mai bună perioadă de joc a gazdelor, Buducnost a presat și s-a apropiat la un moment dat la două goluri de românce, grație unei prestații peste media echipei a Jelenei Vukcevic - șapte goluri reușite duminică seara. Era 21-23, moment în care elevele lui Adi Vasile au realizat că nu-i momentul să ridice piciorul de pe pedala accelerației.

Ultimele minute au fost la discreția CSM-ului, iar la final tabela arăta un 29-24 pe deplin meritat. Pe 11 noiembrie, la București vine vecina de clasament DVSC Schaeffler.

Rapid - Krim 27-22 » Victorie mare în Liga Campionilor, cu Diana Ciucă în zi de grație! Primul succes pentru bucureștence după 3 meciuri
RAPID - KRIM

FINAL  » Buducnost - CSM București 24-29

• FINAL de meci! CSM București se impune cu Buducnost, 29-24!
  • min.50: Remarcabilă intervenția reușită de Marie Davidsen, iar CSM își păstrează avantajul de trei goluri. 21-24. E rândul antrenoarei lui Buducnost să solicite un time-out.
  • min.48: CSM trăiește periculos finalul de meci. Buducnost continuă să joace curajos și se apropie la două goluri. 21-23, cu mai puțin de 12 minute înainte de final.
  • min.42: Buducnost joacă mai bine în ultimele minute, reduce din diferență și se apropie la patru goluri. 12-18, momentul în care Adrian Vasile solicită un time-out.
  • min.35: Oaspetele de astăzi își păstrează apetitul ofensiv arătat în prima parte. Conduc în acest moment la șase goluri. 13-19
  • min.31: Start în repriza secundă, începută de „tigroaice” la adăpostul unui avantaj de cinci goluri. 12-17.
  • Pauză la Podgorica. CSM București a făcut o primă repriză solidă și intră la cabine cu un avantaj liniștitor, 12-17.
  • min.25: Time-out solicitat de Adrian Vasile, antrenorul „tigroaicelor”. Antrenorul bucureștencelor le oferă elevelor sale ultimele indicații pentru finalul de repriză. 9-14
  • min.17: Punctează și Cristina Neagu și reface avantajul de două goluri, după ce Buducnost se apropiase amenințător. 7-9.
  • min.14: Muntenegrencele punctează prin Nikolina Vukčević, din lovitură de la șapte metri, și reduc din diferență. 5-7.
  • min.8: CSM pune un avantaj de două goluri pe tabelă, în urma reușitei Alexandrei Dindiligan. 3-5 și un început promițător pentru echipa noastră.

• min.6: Fază-șnur reușită de elevele lui Adi Vasile, Trine Ostergaard apare la finalizare și înscrie spectaculos. 3-3.
  • min.3: Tanja Ivanović aruncă în forță de la distanță, reușind primul gol al partidei. Dar „tigroaicele” revin hotărâte și marchează de două ori, prin Vilde Ingstad. 1-2.
  • min.1: A început partida de la Podgorica. Bucureștencele beneficiază de primul atac.

Diana Ciucă, entuziasmată după prestația fabuloasă în fața celor de la Krim: „A fost ziua mea!”