SPORTURI  »  HANDBAL  »  GRUPA C / DANEMARCA - ROMÂNIA 39-30

Ca şi în primul meci, contra Croaţiei, România nu a rezistat decît o repriză contra danezilor » Doar amăgire

Articol de - Publicat luni, 17 ianuarie 2011 00:00

Românii nu s-au speriat de Danemarca, o echipă care în ultimul deceniu a adunat zece medalii la competiţiile majore.

Elevii lui Vasile Stîngă s-au luat din start la trîntă cu nordicii şi pentru moment i-au adus la tăcere şi pe suporterii danezi care au umplut pînă la refuz tribunele din Malmo Arena. În minutul 18, România conducea cu 12-8, debutanţii Florea, Şimicu, Fenici, Novanc nefiind cu nimic mai prejos decît titraţii Lars Cristiansen, Noddesbo, Boesen sau Rasmussen. Au urmat însă cinci minute critice pentru "tricolori" şi Danemarca a trecut incredibil la conducere: 13-12. Avantajul s-a păstrat pînă la pauză, 17-16, România fiind echipa care a alergat după adversară pentru a rămîne în meci.

În partea a doua, antrenorul Ulrik Wilbek a schimbat toată echipa şi prospeţimea nordicilor s-a cunoscut. Lindberg, Toft Hansen, Eggert Jensen au marcat la foc automat şi scorul a luat proporţii. Totul s-a terminat la 39-30, un meci jucat de ambele formaţii cu garda jos.

Chiar dacă au pierdut primele două meciuri din grupă, românii mai speră să treacă mai departe. Trei victorii, în faţa unor echipe mult mai la îndemînă (Algeria, Australia, Serbia), le-ar asigura "tricolorilor" locul 3, ultimul calificant. "Meciurile cu Danemarca şi Croaţia erau greu de cîştigat. De acum ştim însă că nu mai avem voie la paşi greşiţi", a spus pivotul Marius Novanc.