SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONAT MONDIAL / ROMÂNIA-UNGARIA 27-30 (16-13)

Cădere din nori

Articol de - Publicat luni, 19 ianuarie 2009 00:00

Românii au avut şi 6 goluri ieri, în faţa Ungariei, însă au gestionat precar ultimul sfert de oră

Un meci care începe cu două aruncări de la 7 metri ratate pe rînd de ambele echipe are o doză importantă de neprevăzut. România-Ungaria de ieri, în grupa A a Mondialului croat, e un exemplu clar. Venind după înfrîngerea la zece goluri în faţa Franţei, românii au strîns rîndurile şi dinţii împotriva maghiarilor. Au izbutit să egaleze la 2, evitînd un debut prea timorat de partidă, apoi au tot venit din urmă pînă cînd au reuşit să preia pentru întîia dată conducerea, 9-8 în minutul 18. ;)

Minutele de vis

Cu Pîrîianu alert pe semicerc, Petrea dorind să demonstreze ceva adversarilor din campionatul ungar şi Rudi Stănescu din nou în mare formă, ai noştri au preluat decis frîiele meciului. Au urmat minute halucinant de bune. Un Jurcă imbatabil pe inter dreapta, inventiv şi generos, a impus ritmul în finalul primei reprize, încheiată cu 16-13 pentru români. Faza meciului a fost dubla aeriană :O finalizată de acelaşi Jurcă în minutul 30, extaz şi poate un strop de risipă înaintea a ceea ce avea să urmeze.

Final de coşmar
Un start de jumătate secundă la fel de furibund, cu avantajul maxim de 6 goluri înregistrat la borna 33 a cronometrului. Încă 5 minute am avut cinci lungimi în faţă, apoi elevii lui Aihan Omer au început să piardă încet-încet din benzină. A lucidităţii şi a resurselor fizice. Ungurii au trecut din nou în faţă, 24-23, în minutul 49. Finalul mai păstra speranţe, cînd Pîrîianu a făcut 26-25, însă au intervenit ratările. Mai tari psihic, maghiarii s-au impus cu 30-27, prăbuşind un vis mare care a trăit confortabil trei sferturi de meci.

Rudi, magistral
Omul meciului pentru România a fost din nou, ca şi contra Franţei, portarul Ionuţ Rudi Stănescu. Goalkeeper-ul lui HCM Constanţa a avut ieri 16 intervenţii salvatoare din 43 de mingi trimise spre buturile sale, multe dintre ele în momente extrem de importante. Procentajul de reuşită a fost 37 la sută. În faţa Franţei, el a fost declarat cel mai bun jucător al partidei, cu 14 intervenţii în 44 de faze şi un procentaj de 32%.

Urmează Argentina
Astăzi, de la ora 16:30, "naţionala" masculină întîlneşte reprezentativa Argentinei, care a pus mari probleme Slovaciei în meciul disputat sîmbătă. Sud-americanii au pierdut la numai două goluri, 25-27, după ce au condus la pauză. România are nevoie neapărată de victorie în această dispută :O pentru a putea spera la realizarea obiectivului impus de FRH, calificarea în grupele principale.

Un meci care începe cu două aruncări de la 7 metri ratate pe rînd de ambele echipe are o doză importantă de neprevăzut. România- Ungaria de ieri, în grupa A a Mondialului croat, e un exemplu clar. Venind după înfrîngerea la zece goluri în faţa Franţei, românii au strîns rîndurile şi dinţii împotriva maghiarilor. Au izbutit să egaleze la 2, evitînd un debut prea timorat de partidă, apoi au tot venit din urmă pînă cînd au reuşit să preia pentru întîia dată conducerea, 9-8 în minutul 18. ;)