SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2020

Cine e Polonia, adversara României din al doilea meci de la Campionatul European de handbal: au venit fără cele două vedete

România nu ar trebui să aibă probleme cu Polonia, în al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin. Adversarelor le lipsesc cele mai importante două jucătoare.
România nu ar trebui să aibă probleme cu Polonia, în al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin. Adversarelor le lipsesc cele mai importante două jucătoare.

Articol de - Publicat vineri, 04 decembrie 2020 21:01 / Actualizat sambata, 05 decembrie 2020 08:29

România nu ar trebui să aibă probleme cu Polonia, azi, de la ora 17:00, în al doilea meci de la Campionatul European de handbal feminin. Adversarelor le lipsesc cele mai importante două jucătoare.

Naționala Poloniei e condusă din 2019 de norvegianul Arne Senstad. Rezultatele leșelor nu au fost deloc unele grozave în ultimul timp: locul 14 la Euro 2018 și necalificare la Mondialul din 2019. 

România - Polonia: adversarele nu au cele mai bune două jucătoare la Campionatul European

Acum, Polonia joacă în Danemarca fără cele mai importante două jucătoare ale ei: Karolina Kudlacz-Gloc și Monyka Kobylinska

  • Kudlacz (35 de ani) e recordmenul de goluri în naționala țării sale, având aproape o mie: 916. Kudlacz joacă la Bietigheim, în Germania, dar s-a accidentat și nu poate să-și ajute echipa. 
  • Kobylinska (25 de ani) e cea mai în vogă handbalistă poloneză, interul dreapta jucând la Brest (Franța). Va lipsi însă tot sezonul după ce a suferit o operație de ligamente.

În lotul deplasat în Danemarca, jucătoarele cu cea mai ridicată cotă din naționala Poloniei sunt portarul Adrianna Placzek (de la Nates), extrema stânga Kinga Grzyb (de la Zaglebie Lublin) și Aleksandra Zych, interul dreapta de la Măgura Cisnădie.

Polonia a pierdut primul la scor meci la Euro 2020, 22-35 cu Norvegia. Marta Gega, interul stânga a marcat cele mai multe goluri, 6.

VIDEO Rezumatul meciului Norvegia - Polonia

România - Polonia, 3-1 la turnee finale

România și Polonia s-au întâlnit de patru ori la turneele finale europene și mondiale, în ultimul timp. "Tricolorele" conduc cu 3-1 la directe. Ultima dispută a avut loc la Mondialul din 2015, tot în Danemarca, româncele impunându-se atunci cu 31-22 chiar în semifinalele competiției.

Ultima victorie poloneză datează de la Mondialul din 2013. La Novi Sad, Polonia a câștigat 31-29 și a scos România din competiție înainte de semifinale. Polonia a învins România însă în ultimul joc, dar unul amical. Se întâmpla la "Trofeul Carpați" 2017. Leșele au învins atunci, la Craiova, cu 27-21 și au câștigat trofeul. 

Rezultate directe România - Polonia: 

CompetițieMeciRezultat
CM 2007România-Polonia38-33
CM 2013România-Polonia29-31
CE 2014România-Polonia24-19
CM 2015România-Polonia31-22

Programul grupei D:

  • 3 decembrie » România - Germania 19-22 
  • 3 decembrie » Norvegia - Polonia 35-22
  • 5 decembrie, ora 17:00 » Polonia - România 
  • 5 decembrie, ora 19:15 » Germania - Norvegia 
  • 7 decembrie, ora 19:15 » Germania - Polonia 
  • 7 decembrie, ora 21:30 » România - Norvegia

Clsament Grupa D:

EchipăMeciuriGolaverajPuncte
1. Norvegia135-222
2. Germania122-192
3. România119-220
4. Polonia122-350

Citește și alte știri de la Campionatul European de handbal feminin: 

De ce a pierdut România meciul cu Germania? Selecționerul Bogdan Burcea are răspunsul: „13 am numărat”

UPDATE Primul meci amânat la Europeanul de handbal » Încă o jucătoare pozitivă: noi teste programate mâine

Citește și:
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Superliga
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Superliga
Transfer confirmat imediat după FCSB - CFR Cluj: semnează, e ca și rezolvat!
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Superliga
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Superliga
Gigi Becali admite în premieră că ia în calcul demiterea lui Elias Charalambous: „Hai să vă spun un lucru!”
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Profit.ro
Uriaș rezervor de apă dulce descoperit, poate asigura necesarul pentru New York 800 de ani
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează