SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2020

O repriză a fost de ajuns! Olanda merge în grupa principală și va înfrunta România în etapa decisivă

Articol de GSP - Publicat marti, 08 decembrie 2020 19:00 / Actualizat miercuri, 09 decembrie 2020 01:49

România le va înfrunta în grupa principală de la Campionatul European de handbal feminin pe Croația, Ungaria și Olanda. Olandezele le-au învins pe maghiare în meciul decisiv, scor 28-24, datorită unei reprize secunde de vis.

• Programul, rezultatele și clasamentele de la Campionatul European de handbal feminin pot fi urmărite în timp real AICI;
  • Meciurile de la Campionatul European de handbal feminin sunt transmise liveVIDEO online. Detalii AICI!

Olanda a pierdut primele două meciuri de la Campionatul European, împotriva unor reprezentative mult mai slab cotate, Croația și Serbia. Marți seara, elevele lui Mayonnade au fost la o repriză de eliminare.

Olanda, calificare pe ultima sută de metri în grupa principală de la Campionatul European de handbal feminin

La pauză, Olanda era condusă de Ungaria cu 13-15. Selecționerul francez a sunat trezirea. Cu extrema stângă Kelly Dulfer foarte sigură, 8 goluri, dublată de Angela Malestein, din cealaltă extremă, cu 5 reușite, „Portocala Mecanică” a întors senzațional. A fost singura repriză reușită de la acest turneu, suficientă însă pentru calificare.

Olanda pornește acum cu două puncte și are șanse la calificarea în semifinale. Vor juca meciul decisiv chiar împotriva României, marți, 15 decembrie.

• 15 decembrie, ora 21:30 »  Ungaria - Norvegia

FOTO Nora Mork, MVP la Campionatul European de handbal! A depășit toate problemele: poze nud postate pe internet și accidentări interminabile

Bogdan Burcea, selecționerul României: „Avem datoria să încercăm să obținem trei victorii!”