SPORTURI  »  HANDBAL  »  EUROPEAN LEAGUE

VIDEO Dinamo defilează în EHF European League! Triumf fără emoții în Franța

Chambery Savoie - Dinamo, în runda secundă a grupei G din Liga Campionilor la handbal masculin, se joacă astăzi, de la ora 21:45. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Orange Sport 4 și Digi Sport 4.

Articol de - Publicat marti, 24 octombrie 2023 23:17 / Actualizat marti, 24 octombrie 2023 23:19

Dinamo s-a impus în deplasarea cu Chambery Savoie, în runda secundă a grupei G din EHF European League la handbal masculin, scor 28-21.

• În prima rundă a grupei, Dinamo a obținut cea mai clară victorie europeană din istorie, 52-24 în fața celor de la Izvidac.

Lasată de EHF în afara Ligii Campionilor, Dinamo vrea să demonstreze că decizia a fost una greșită. În prima rundă din EHF European League, „dulăii” lui Xavi Pascual au obținut cea mai clară victorie din istoria participărilor în cupele europene.

CSM Constanța, victorie mare contra lui Sporting în EHF European League » Ultimul minut a fost dramatic
EHF European League

Astăzi, în fața unei reprezentante a Franței, cu un public ostil, campioana României a oferit o nouă demonstrație de forță.

Dinamo, triumfătoare în deplasarea cu Chambery Savoie

Dinamo s-a apărat bine în prima repriză și a ținut-o pe Chambery la borna 9. Contraatacurile au funcționat, Akimenko și Pascual au avut brațele sigure, iar scorul a căpătat treptat proporții.

Bucureștenii n-au mai arătat fluctuațiile din sezoanele trecute. Au gestionat cu multă maturitate repriza secundă și s-au impus la o diferență liniștitoare, scor 28-21.

Cel mai bun marcator al lui Dinamoa fost ucraineanul Akimenko, cu 5 goluri. Au mai contribuit la victorie: Kasparek (4), Zein (4), Kukic (4), A. Pascual (3), Rosta (3), Humet (2), A. Negru (1), Racoțea (1), C. Dedu (1).

Urmează adevăratul test pentru Dinamo

Dinamo continuă parcursul imaculat din acest sezon, victorii pe linie în campionat și EHF European League.

Urmează testele cu adevărat complicate, cele care vor arăta dacă pretențiile la Final Four sunt justificate. Pe 14 noiembrie, Dinamo se deplasează în sala lui Fuchse Berlin, liderul din Bundesliga. Pe 21 noiembrie, nemții bin la București.

FINAL. Chambery Savoie - Dinamo 21-28

min. 59: Cehul Kasparek, cu un moment de magie din inter dreapta. 21-27
min. 57: Gazdele iau și ultimul time-out. 20-25
min. 49: Rosta demonstrează încă o dată că este o achiziție excelentă. Pivotul maghiar își domină adversarii pe pivot și înscrie. 15-22

min. 20: Chambery Savoie cere primul time-out al meciului. 5-8
min. 17: Dinamo scapă fără gol în inferioritate numerică. 5-7
min. 11: Dinamo înscrie pe contraatac, prin Alex Pascual. 2-4
min. 9: Defensivele funcționează excelent în acest debut de meci. 2-3
A început partida!

VIDEO. Ionuț Popa: „Rolul lui Ionuț Lupescu va fi de a crea o academie de copii după model european”

TAS a confirmat faptul că Simona Halep a făcut apel: „Sportiva cere ca decizia dată de ITIA să fie ignorată și ca sancțiunea să-i fie redusă”

Gabriela Ruse, în lacrimi după finala pierdută la Transylvania Open: „Înfrângerile sunt cele mai importante lecții”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”