SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA ZIMBRILOR

Constanța, victorie în ultimele secunde cu Minaur Baia Mare, 29-28! Timișoara câștigă în fața CSM București

Rusul Komogorov a adus trei puncte Constanței

Articol de - Publicat joi, 08 octombrie 2020 20:30 / Actualizat joi, 08 octombrie 2020 20:38

Rusul Vitali Komogorov a adus toate cele trei puncte echipei sale. Alexandru Csepreghi egalase cu 30 de secunde înainte de final, dar nu a fost de ajuns pentru un punct al Minaurului

Dobrogea Sud Constanța a obținut a 7-a victorie consecutivă în Liga Națională, trecând joi seara cu 29-28, la Sf. Gheorghe, de Minaur Baia Mare. Cu multe absențe în lot, din cauza pandemiei de coronavirus, echipa maramureșeană pornea cu șansa a doua, dar a fost aproape de o mare surpriză.

Echipa lui Adrian Petrea a condus 58 de minute, dar pe final a clacat. De la 27-25 în minutul 53, Minaur a primit trei goluri consecutiv și Constanța a trecut în avantaj. Omul meciului, Alexandru Csepreghi nu a fost însă de acord. A adus din nou egalitatea când mai erau 30 de secunde de joc, plasând mingea direct în vinclu. Djordje Cirkovici a cerut time-out, iar echipa sa a avut timp suficient încât să construiască acțiunea care l-a adus la finalizare pe rusul Komogorov. Mingea aruncată cu toată forța nu a putut fi oprită de Ionuț Ciobanu. 28-27 și dobrogenii continuă procentajul de sută la sută în Liga Zimbrilor.

Timișoara a produs surpriza

Poli Timișoara rămâne sperietoarea celor de la CSM București. Bănățenii au câștigat și de această dată în fața "tigrilor", deși bucureștenii erau favoriți clar înaintea partidei. Portarul Cristi Tcaciuc a făcut minuni între buturi în prima repriză, Sadoveac și Fenici au condus excelent o ofensivă avidă de goluri, iar Poli a început cu un incredibil 9-3 pe tabelă. CSM a echilibrat disputa, a trecut chiar în față în partea a doua, dar s-a blocat la golul 21. De la 21-19, CSM nu a mai marcat 8 minute, iar Poli putea deja sărbători succesul. Bănățenii au mai marcat pe final de două ori cu poarta goală, portarul Tcaciuc, din poartă în poartă, închizând tabela: 26-22.

Tot în etapa a 7-a, Steaua a trecut lejer de CSM Reșița, echipă care nu are niciun punct în clasament: 28-22. Potaissa Turda a învins cu 34-29 pe CSM Vaslui, iar CS HC Buzău cu 30-24 pe CSU Suceava. Vineri e zi de pauză în turneul de la Sf. Gheorghe, sâmbătă și duminică urmând să se dispute etapele 8, respectiv 9.

5. CSM București 15
6. Minaur Baia Mare 15