Comentarii (66)
 •  15 Decembrie 2009, 02:38

Bine punctat "performanta"! Cred ca s-a gresit mult in pregatirea psihologica a meciului. Eu le-as fi pus inainte de meci sa vada caseta meciului Itxaco-Oltchim, in care le-am batut, sau altceva de incurajare, de mobilizare. Fetele au parut speriate, crispate, de parca le manca Spania! N-aveau nici curaj sa arunce la poarta. Ele n-au avut nici o problema sa arunce, au ratat mult, dar au continuat sa arunce. Culmea e ca portarul nostru a aparat mai bine. Noi am pierdut mingi aiurea in

•  15 Decembrie 2009, 02:32

Ma enerveaza tare chestia asta cu 500 de cuvinte, ca nici nu poti sa-ti termini frazele! Vroiam sa spun ca in momentele cheie, de tensiune, cand fetele nu mai gandesc logic, antrenorul are un rol vital. Un sfat bine dat poate schimba totul. Noi am pierdut pentru ca am ratat prea multe aruncari de la 7 m(sa fi ratat doar una in loc de 3!), ca n-am pus om la Mengue in superioritate si ca ne-am panicat pe final. Sa nu stie nimeni ca un egal e totusi bun! Punea presiune si pe Spania acum!

•  15 Decembrie 2009, 02:31

•  15 Decembrie 2009, 02:26

pt "performanta" si "trefilov" Si eu sunt de acord ca vremea biciului a trecut in sport. Mai devreme sau mai tarziu antrenorii tirani sunt inlaturati. A mers odata. Antrenorul Spaniei e un exemplu ca se poate face performanta si cu calm, cu vorba buna. Din acest pdv n-am nimic de reprosat lui Voina. El are alte lipsuri probabil, a crezut ca le poate lasa pe fete sa rezolve singure meciul, dar in momentele de ratacire, de uluiala, antrenorul, care oricum vede meciul mai bine,

•  15 Decembrie 2009, 02:21

pt schimbare Buna obseravtia cu Maier! Antrenorii nostri au parut total blocati in acest meci, n-au avut nici o reactie. Nu stiu nici eu de ce n-a mai jucat Varzaru. Ce-i drept, nici Nechita nu s-a descurcat rau, dar a pierdut vreo doua mingi pe atac. Si Maier a jucat bine 40 de minute dupa care cred ca a cazut fizic, a scapat cateva mingi. Puscasu merita o sansa clar, era in forma. Ciudata alcatuirea echipei si lipsa schimbarilor pe parcurs. De neinteles!

•  14 Decembrie 2009, 19:08

in sfertul cu franta reusisem sa intoarcem dezavantajul de 6 goluri la pauza datorita cristineai neagu, care cu rusia nu a mai reusit nimic! astia nu observa de atatia ani problemele astea?! - fluctuatii foarte dese si mari! - finaluri de meci in care cedam avantaje clare intr-un cuvant (sau 2) INCONSTANTA si MORAL SLAB !!! nu mai zic, rusia ne conducea cu 10 la pauza, si apoi rep. 2 doar a conservat eficace avantajul, nu nea lasat deloc sa ne apropiem! de ce nu se iau masuri?!

•  14 Decembrie 2009, 19:04

incredibil cum se persita in niste greseli imense... m-am uitat un pic pe foaia de meci de la germania-romania, din finala mica de acum 2 ani...btw, in meciul ala meirosu a dat vreo 9 goluri, neagu nici unul (din 6 incercari)... in meciul cu franta neagu daduse 8 din 11 (rep 2 si prelungiri), meirosu nimic! amariei n-a fost in lot, lecusanu zero barat! dar incredibil cum am condus la pauza cu 9 goluri, in ultimele 50 de minute aveam 8 avans si neau dat 3 goluri in ultimul minut!

•  14 Decembrie 2009, 18:22

Inca o decizie proasta luata de Voina a fost atunci cand a decis sa inceapa repriza a doua cu Manea in locul lui Stanca. S-a vazut clar ca Manea e iesita din forma dupa primele 5 min din repriza a doua dar el a continuat s-o tina in teren inca vreo 10 minute. Pana nu schimbam antrenorul de la nationala nu o sa facem performanta. Tot ce s-a obtinut pana acum s-a facut pe valoarea echipei si nicidecum pe a antrenorului care nu stie nici pe ce lume se afla. Acelasi lucru e valabil si la Oltchim.

•  14 Decembrie 2009, 18:18

Sa va spun eu de ce s-a pierdut meciul cu Spania. Ei bine meciul l-am pierdut din cauza unei tactici deficitare si a unor schimbari facute aiurea de catre principalul antrenor "meseriasul" Voina care habar n-are de handbal. Isi tine nora (Lecusanu) in teren chiar daca nu e in forma si nu da randament dar asta e un lucru obisnuit la romani sa prinzi echipa pe nepotisme. Principalul vinovat e antrenorul si nu fetele pt ca ele doar au executat ce li s-a spus de pe banca.

•  14 Decembrie 2009, 17:23
Postat de pe 14 Decembrie 2009, 16:15

chestia asta nu mi-o pot explica, timorarea asta, frica asta incredibila! nu rezista la presiune! cu adversari slabi se descatuseaza si cand vine unul mai rasarit se pierd complet! ele potential au, dar nu reusesc sa-l concretizeze in meciurile cu adevarat importante! nu stiu cum pe la cluburi prin europa joaca magistral si la nationala cedeaza psihic si isi pierd increderea...parca ar uita tot handbalul la nationala... aici e si ceva mental...trebuie cineva sa le puna in valoare!

Aici gresim toti..avem parerea ca ale noastre s cele mai bune din lume; ei bine, nu sunt, sunt aprox de acelasi nivel cu daneze, norveg., ruse, spaniole etc diferenta o fac mereu 4 elemente: A) forma de moment - f slaba a Romaniei B) moralul, spiritul de invingator - mereu lipsa la noi C) antrenorul - in timp ce norvegianul, spaniolul au anihilat armele noastre pivotii si neagu, noi nu am anihilat pe mangue (tziganka, vb lu voina) D) 7m - mereu ratam 2-3 lovit pe meci