SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / FTC BUDAPESTA-CSM BUCUREȘTI 31-27 (14-16)

Cristina Neagu, principala vinovată în înfrângerea celor de la CSM București cu FTC Budapesta?

Articol de - Publicat duminica, 10 ianuarie 2021 10:40 / Actualizat duminica, 10 ianuarie 2021 11:51

Deși a marcat de 9 ori și a dat trei pase decisive, sunt voci care acuză starul de la CSM București că în ultimele 7 minute, de la 26-26, a făcut patru greșeli consecutive care au îngropat echipa.

CSM București a pierdut sâmbătă seara, la Budapesta, al treilea meci din grupa A a Ligii Campionilor. Înfrângerea a fost cu atât mai dureroasă cu cât „tigroaicele” au dat senzația că se pot întoarce cu o mare victorie, conducând până în minutul 50, ultima dată cu 25-24!

CSM București începuse rău meciul, Ferencvaros a condus cu 7-3, 9-5 și 11-8. Dar o mobilizare generală din partea româncelor, în ultimele 10 minute ale primei reprize, a dus la o întoarcere spectaculoasă de scor: 16-14!

7 minute de coșmar pentru CSM București

În partea a doua, tot „tigroaicele” au dat tonul. Au condus mereu, fără a reuși să se desprindă hotărâtor. Totul s-a jucat în ultimele 10 minute, atunci când echipa pregătită de Adi Vasile a clacat. Nu a mai avut soluții în atac, iar în apărare, unguroaicele au lovit mai ales, prin centrul defensivei.

Ce s-a întâmplat? Sunt mulți cei care o arată cu degetul pe Cristina Neagu. Interul stânga a făcut un meci bun, cu mult peste prestațiile de la Euro 2020, dar în ultimele minute a greșit decisiv.

De la 26-26 în minutul 53, Neagu a făcut patru greșeli. Aruncarea sa din minutul 5 a fost apărată cu două mâini de Blanka Biro, apoi a dat două pase greșite, una la pivot și una la extrema dreapta, Carmen Martin. FTC s-a desprins la 26-29, iar la acest scor Neagu a mai trimis o minge peste poartă! A marcat în ultimul minut, când gazdele se duseseră deja la 31-26!

Cristina Neagu FOTO IMAGO

Neagu, apărată: handbalul e sport de echipă

În apărarea Cristinei Neagu sar alte voci, care spun că handbalul e sport de echipă și că Neagu a greșit în ultimele minute pentru că nimeni nu și-a mai asumat rolul de a arunca la poartă. Au fost însă și meciuri în care Neagu a marcat 9-12 goluri, CSM a câștigat, iar toate meritele i-au fost atribuite starului de la CSM.

Adevărul e că la meciul de la Budapesta, de sâmbătă seara, evoluții bune au avut doar patru-cinci jucătoare: Barbara Lazovici, Cristina Neagu, Crina Pintea, Carmen Martin. Și cei doi portari, Denisa Dedu și Jelena Grubisici, și-au făcut treaba, poarta CSM-ului fiind peste cea maghiară. Numai că au fost și jucătoare foarte slabe, care nu au ajutat deloc echipa: Elizabeth Omoregie, Martine Smeets, Laura Moisă, Siraba Dembele sau Andrea Klikovac.

87% a fost procentajul de reușităal Barbarei Lazovici, slovena marcând 7 goluri la Budapesta. Pintea a avut 66%, Carmen Martin 75%

Ce cifre a avut Cristina Neagu

• 9 goluri din 13 aruncări, procentaj 69% (4 goluri din 7 metri, procentaj 100%, 5 goluri din acțiune, procentaj 55%)
  • 3 pase de gol
  • 4 pase greșite

7 mingia apărat Denisa Dedu, cu un procentaj de 27%. 6 mingi a salvat Jelena Grubisici, cu un procentaj de 33%