SPORTURI  »  HANDBAL  »  CE 2024

VIDEO + FOTO Învinsă și de Croația, România a încheiat pe antepenultimul loc Campionatul European de handbal masculin

România înfruntă Croația în ultimul meci al grupei B de la Campionatul European de handbal masculin. +11   FOTO

Articol de - Publicat marti, 16 ianuarie 2024 20:39 / Actualizat marti, 16 ianuarie 2024 22:12

România a fost învinsă de Croația, scor 25-31, în ultimul meci al grupei B de la Campionatul European de handbal masculin. „Tricolorii” au încheiat turneul pe antepenultima poziție.

România aborda ultimul meci de la Mannheim fără șanse de calificare în faza grupelor principale. Elevii lui Xavi Pascual își propuneau doar o prestație onorantă, fără căderile din partidele precedente.

Clubul care a dominat Europa e în pragul falimentului » Sportivele au sunat suporterii pentru a strânge bani: „Am un nod în gât”
PROBLEME

La fel ca în disputele cu Austria și Spania, „tricolorii” au început bine. Tabela arăta un rezultat de egalitate după primul sfert de oră. Principalul merit l-a avut defensiva, una agresivă, uneori dincolo de limita regulamentului.

România, eșec și contra Croației la Campionatul European de handbal masculin

În atac, Pascual s-a bazat pe mâna sigură a lui Negru, 5 goluri din tot atâtea aruncări în prima parte. Dintre ele, 4 au venit de la 7 metri.

Românii au căzut fizic în secvențele finale. Din minutul 27 până în 33 nu au punctat niciodată. Croația a profitat, s-a desprins și dusă a fost!

+7 FOTO

România a punctat la expresia artistică, două „aeriene” finalizate de Nistor și Grigoraș. Cel mai bun marcator al României a fost Nicușor Negru, cu 9 goluri. Au mai punctat: Buzle (3), Grigoraș (3), Cumpănici (2), Nistor (2), Stanciuc (2), Călin Dedu (2), Sadoveac (1), Drăgan (1).

„Aeriană” senzațională reușită de Ionuț Nistor în România - Croația » Cel mai frumos gol al „tricolorilor” la CE de handbal masculin
Euro 2024

România, pe locul 22 la Campionatul European de handbal masculin

A treia participare a României la un Campionat European, prima după 28 de ani, se încheie cu înfrângeri pe linie. „Tricolorii” au încheiat turneul pe antepenultima poziție, locul 22 din 24 de naționale. Doar Bosnia și Grecia stau mai prost.

Croația a strâns 5 puncte și cel mai probabil va câștiga grupa B. Dacă Spania bate diseară Austria, croații intră cu 2 puncte în grupa principală. Dacă spaniolii se încurcă, naționala croată merge cu un singur punct mai departe.

FINAL. Croația – România 31-25

min. 58: Iancu apără o aruncare de la 7 metri. 31-24
min. 55: Cumpănici demonstrează că are un braț puternic. Ultimul time-out al Croației. 30-24
min. 52: Dan Vasile încearcă să înscrie din poartă în poartă. Trimite la un metru pe lângă. 28-22
min. 50: Stanciuc înscrie și obține un cartonaș roșu pentru Srna. 28-22
min. 49: Veteranul Sadoveac înscrie din extrema dreaptă. 28-21
min. 46: Cumpănici își trece și el numele pe lista marcatorilor. 24-20

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Croația - România, ultimul meci al „tricolorilor” la Campionatul European de handbal masculin

+7 FOTO

min. 45: Moment de sclipire a lui Buzle. 24-19
min. 44: Negru, 6 goluri din 6 aruncări de la 7 metri. 24-18
min. 43: Grigoraș înscrie din inter dreapta. Croații repun rapid și răspund cu o aruncare de la centrul terenului. 23-17
min. 41: Încă o „aeriană” a României. Finalizează Grigoraș de această dată. 21-16
min. 40: Negru înscrie din nou de la 7 metri, procentaj 100%. 21-15
min. 39: Xavi Pascual cere time-out. 21-14
min. 36: Vasile are două „parade” consecutive. Călin Dedu înscrie. 19-14
min. 34: Buzle întrerupe seria de 6 minute și jumătate fără gol a „tricolorilor”. 18-13
min. 31: Ionuț Nistor este eliminat timp de două minute, pentru o aruncare în fața portarului croat. 16-12
A început repriza secundă!

„Tricolorii” au încasat 4 goluri în ultimele două minute. Croația conduce cu 16-12 la pauză.
min. 27: Negru aruncă imparabil și din extremă. România egalează! 12-12
min. 26: Moment bun pentru România. Negru înscrie de la 7 metri. Croația e în dublă inferioritate. 12-11

min. 15: Negru transformă încă un 7 metri. 7-6
min. 14: Racoțea este eliminat timp de două minute. Faza a fost analizată la VAR, pentru un eventual cartonaș roșu. 6-5

min. 13: Stanciu simulează o pasă, scoate din joc doi adversari și înscrie. 6-5
min. 11: Nicușor Negru transformă o aruncare de la 7 metri. E primul lui gol la un turneu final. 4-4
min. 10: Nistor își ia revanșa și înscrie pe contraatac. 4-3
min. 8: Nistor pășește în afara suprafeței de joc în momentul recepționării pasei. 4-2
min. 6: Stanciuc îl găsește ideal pe Călin Dedu. 3-2
min. 4: Stanciuc forțează în atac. Croații repun rapid și punctează din extrema dreaptă. 2-1
A început partida. Croația are primul atac!

• Grupa F: Danemarca, Portugalia, Cehia, Grecia

Moment incredibil la Australian Open » A vomitat pe teren, imediat după ce a dat mâna cu adversarul: „Amice, trebuie să ajung la coșul ăla”