HANDBAL  ·  CSM BUCUREȘTI-IK SAVEHOF 20-18

CSM București, a treia victorie la Annliz Cup » „Tigroaicele” joacă finala în Suedia

Articol de — Sambata, 10 August

CSM București, vicecampioana României, a obținut a treia victorie consecutivă, 20-18 cu campioana Suediei, la Annliz Cup.

„Tigroaicele” au câștigat toate cele trei meciuri disputate în faza grupelor la Annliz Cup, turneul amical de la Skovde.  
 

Echipa pregătită de Tomas Ryde a trecut vineri cu 24-20 de Skovde și cu 20-19 de Ajax Copenhaga, locul 12 în liga daneză, iar sâmbătă a învins cu 20-18 pe IK Savehof, campioana Suediei. 

CSM nu s-a putut baza decât pe 13 jucătoare, ieșind în evidență aceleași handbaliste ca și în partidele precedente: portarul Grubisici, pivotul Crina Pintea, interul dreapta Nora Mork, extremele Laura Chiper-Moisă și Itana Grbici.

Apărarea pare punctul forte al bucureștencelor în acest sezon, acolo unde s-a creat deja un trio greu de trecut: Gabi Perianu - Crina Pintea - Andrea Klikovac.  
 

Golurile CSM-ului în victoria cu Savehof au fot marcate de Itana Grbici 5, Nora Mork 4, Crina Pintea 3, Laura Chiper-Moisă 3, Claudia Constantinescu 2, Andrea Klikovac 2, Denisa Vâlcan 1.  
 

CSM va juca duminică finala competiției, cu învingătoarea dintre Team Holstebro (Danemarca) sau Skuru IF (Suedia), care urmează să joace în această seară. CSM București e în turneul din Suedia fără vedetele Cristina Neagu, Andrea Lekici, Draga Cvijici și Elizabeth Omoregie. Carmen Martin și Linnea Torstensson nu pot nici ele evolua, deși au făcut depplasarea cu echipa.

Citește și:

Campioanele de la SCM Rm. Vâlcea au remizat cu rusoaicele de la Astrahan!



Cine ar fi suspectul eliberat în cazul morții pădurarului din Maramureș! Este milionar în euro și are rude în funcții importante

Libertatea

Comentarii (1)

Gelu Oanca  •  11 August 2019, 07:38

Ce jucatoare lipsesc, le mai trebuie un portar si ia campionatul la pas.

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
09:30 Tenis, WTA

Turneul din Luxemburg

Digi 2
11:30 Fotbal, Liga 2

Universitatea Cluj - Mioveni

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
13:00 Fotbal, La Liga

Alaves - Celta Vigo

Digi 2, Telekom 2
13:15 Handbal M

Bidasoa Irun - Savehof

Digi 3
13:30 Fotbal, Serie A

Sassuolo - Inter

Digi 1, Look Plus, Telekom 1
15:00 Tenis, WTA

Turneul din Moscova

Digi 2
15:00 Fotbal, La Liga

Real Sociedad - Betis

Digi 3, Look Sport, Telekom 2
15:30 Fotbal, Liga 1

Academica Clinceni - Viitorul

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
16:00 Fotbal, Serie A

Sampdoria - Roma

Digi 4, Look Sport 2, Telekom 4
17:00 Handbal M

Wisla Plock - Dinamo

Digi 2, Look Sport, Telekom 3
17:00 Fotbal, La Liga

Espanyol - Villarreal

Telekom 2
17:45 Fotbal, Liga 1

Sepsi Sfântu Gheorghe - Astra

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:00 Fotbal, Ligue 1

AS Monaco - Rennes

Look Sport 3
18:30 Fotbal, Premier League

Man. United - Liverpool

Eurosport
19:00 Fotbal, Serie A

Parma - Genoa

Digi 2, Look Sport, Telekom 2
19:00 Fotbal, Bundesliga

Hoffenheim - Schalke 04

Digi 4
19:30 Fotbal, La Liga

Athletic Bilbao - Valladolid

Digi 3, Look Sport 2, Telekom 4
20:30 Fotbal, Liga 1

Chindia Târgoviște - FCSB

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A

Milan - Lecce

Digi 2, Look Sport, Telekom 2
22:00 Fotbal, La Liga

Sevilla - Levante

Digi 3, Look Sport 2, Telekom 4
23:30 Fotbal, Ligue 1

Marseille - Strasbourg

Digi 4, Look Sport 3
Program TV complet

Liga 1