SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

FOTO CSM București, victoria sezonului în Liga Campionilor » Revelație de 17 ani cu 4 goluri marcate și poziție de „sferturi” în clasament

Articol de - Publicat duminica, 16 octombrie 2022 18:37 / Actualizat duminica, 16 octombrie 2022 18:41

CSM București le-a învins pe cehoaicele de la Banik Most, scor 40-25, în runda cu numărul 5 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM București a avut astăzi un antrenament cu public în sala Polivalentă, în fața ultimei clasate Most. Cehoaicele erau pe minus 60 la golaveraj înaintea disputei, iar prima parte s-a desfășurat conform scenariului așteptat.

Final absolut incredibil în Buducnost - Rapid! Răsturnări de situație și o egalare la ultima acțiune
LIGA CAMPIONILOR

CSM București, recital în fața lui Most

Adi Vasile a început tare, le-a ținut inclusiv pe Neagu sau Pintea pe parchet, iar scorul a căpătat rapid proporții. Printre remarcate s-a numărat extrema Mihaela Mihai (17 ani). A înscris 4 goluri, primele din carieră în Liga Campionilor. La pauză, tabela arăta un avantaj de 12 lungimi pentru vicecampioanele României, scor 25-13.

+7 FOTO

Cu Europeanul la orizonat, start programat pe 30 noiembrie, Adi Vasile și-a menajat vedetele în partea secundă. CSM București a trecut pe ritmul de croazieră, iar Most a păstrat scorul în limite decente.

Cea mai bună marcatoare a lui CSM a fost Cristina Neagu, cu 5 reușite. Au mai contribuit Zaadi (4), Mihai (4), Alivodic (3), Arntzen (4), Niakate (3), Omoregie (3), Pintea (4), Dembele (2), Aune (2), Klicovac (3), Dindiligan (1), Gogîrlă (1) și Stoica (1).

CSM București, pe loc de „sferturi” în Liga Campionilor

CSM București rămâne neînvinsă în grupa A din Liga Campionilor, 4 victorii și o remiză. Împarte prima poziție, una direct calificabilă în „sferturi”, cu nemțoaicele de la Bietigheim. Săptămâna viitoare, „tigroaicele” au o deplasare de foc, la Kristiansand, campioana en-titre a Ligii.

*Toate echipele au câte 5 meciuri jucate
**Primele două clasate merg în „sferturi”, următoarele 4 în „optimi”

FINAL » CSM București - Most 40-25

S-a terminat partida!
min. 59: Gogîrlă pătrunde superb și scoate o aruncare de la 7 metri. Pintea transformă. 39-25
min. 57: Arntzen înscrie cu o execuție fantezistă de la 7 metri. 38-25
min. 51: Arntzen transformă o aruncare de la 7 metri. 35-22
min. 45: „Tigroaicele” s-au relaxat. Omoregie întrerupe perioada de secetă cu o aruncare în vinclu. 33-20
min. 35: Laura Glauser apără două aruncări consecutive. La acțiunea următoare, Neagu transformă o aruncare de la 7 metri. 28-16
A început repriza secundă!

+7 FOTO

CSM București conduce cu 25-13 la pauză.
min. 26: Zaadi transformă o aruncare de la 7 metri. 22 -11
min. 18: Neagu aruncă devastator de la peste 10 metri. 15-5
min. 13: Dublă aeriană finalizată de Cristina Neagu. 11-3
min. 10: Mihaela Mihai înscrie din nou din extrema dreaptă, al treilea gol al partidei. 10-3
min. 8: Angajată perfect de Neagu, Crina Pintea înscrie cu un lob. 8-3
min. 4: Mihaela Mihai (17 ani) înscrie primul gol în Liga Campionilor. 4-1
min. 2: CSM București începe în forță. Cristina Neagu marchează fără probleme pe pătrundere. 2-0
A început partida!

CSM București joacă astăzi cel mai ușor meci din grupă, cu campioana Cehiei, Banik Most. Debutantă în competiție, Banik Most are patru înfrângeri din tot atâtea partide și, din păcate pentru ea, nu are lot pentru rigorile Ligii Campionilor.