SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO + FOTO Eșec incredibil pentru CSM București » „Tigroaicele” pierd în ultima secundă după o eroare uriașă!

CSM București - Esbjerg, live de la 17:00 +15   FOTO
CSM București - Esbjerg, live de la 17:00

Articol de - Publicat duminica, 01 mai 2022 18:34 / Actualizat duminica, 01 mai 2022 18:47

CSM București a fost învinsă de Esbjerg, scor 25-26, cu un gol marcat de daneze ultima secundă a turului sfertului de finală din Liga Campionilor la handbal feminin.

• Returul Esbjerg - CSM București se joacă duminică, 8 mai, de la ora 17:00.

CSM București a început prost partida din Sala Polivalentă, lipsită de inspirație pe faza ofensivă. Dovadă stă bilanțul de la pauză, când tabela arăta doar 9 reușite în dreptul formației pregătite de Adi Vasile.

Organizatorii au anunțat ora de start a supermeciului Halep - Gauff, din optimile de la Madrid
Madrid

„Tigroaicele” au fost ținute în viață de paradele lui Davidsen și de cele 9 goluri semnate de Cristina Neagu. Interul stânga a fost singura jucătoare care s-a ridicat la miza partidei. Sclipiri sporadice au mai avut Amorim, autoare a 3 reușite, și Omoregie în minutele de final, când slovena și-a asumat tot mai multe acțiuni.

CSM București, eșec dramatic în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

Minusurile bucureștencelor au fost, și de această dată, jocul cu extremele și contraatacurile. O singură reușită pe contră au avut „tigroiacele”, în prima repriză, prin Dembele. Franțuzoaica nu a putut păstra ritmul și a fost înlocuită cu Dindiligan, o mutare inspirată. Extrema stângă a naționalei României a punctat de 3 ori din 4 aruncări!

Intrarea lui Wester între bururi și defensiva agresivă din final au restabilit egalitatea, 24-24, cu două minute rămase de disputat. „Tigroaicele” au avut șansa victoriei. Cu 10 secunde înainte de final au recuperat o minge în propria jumătate. Jucătoarele noastre au gestionat însă foarte prost oportunitate.

S-au mișcat greu, iar portarul danezelor a apucat să revină între buturi. Aruncarea a fost oricum foarte slabă. Esbjerg a plecat rapid pe contraatac și a marcat golul victoriei chiar înainte de expirarea timpului regulamentar.

CSM București - Esbjerg 25-26

Final dramatic de meci! CSM București pierde, scor 25-26!
min. 59: Omoregie obține o eliminare de două minute în tabăra adversă. Frafjord nu va prinde finalul pe parchet. CSM egalează cu un gol de pe pivot! 25-25
min. 59: Breistol marchează imediat după time-out-ul danezelor. 24-25
min. 58: Neagu înscrie golul cu numărul 9! 24-24
min. 57: Dindiligan marchează cu o aruncare la colțuț scurt, din extremă. 23-24
min. 56: Omoregie înscrie, Wester blochează, din nou, din postura de 1 vs 1 cu pivotul advers. 22-24.
min. 55: Wester intră în poartă și are un reflex de zile mari. 21-24
min. 52: Dindiligan înscrie cu o „scăriță” perfectă. 20-23
min. 50: Arntzen iese la rampă, cu două goluri din inter stânga. 19-20
min. 47: Omoregie încearcă să înscrie din propria jumătate, în poarta goală, dar aruncă peste. 17-19
min. 46: Time-out cerut de Adi Vasile. 16-19
min. 44: Din cădere, Carmen Martin reușește să arunce la colțul lung și să înscrie. 16-17
min. 42: Încă un 7 metri transformat de Cristina Neagu. Esbjerg cere time-out. 15-16
min. 36: Două goluri consecutive marcate de Cristina Neagu. 13-15
min. 32: Dindiligan marchează din prima tentativă a zilei. 10-12
A început repriza secundă!

+11 FOTO

min. 30: Repriza se încheie cu o nouă intervenție senzațională a lui Davidsen. 9-12
min. 29: Dembele își mărește unghiul, dar trimite doar în bara laterală. 9-12
min. 27: Amorim, din nou la datorie. Evită două adversare și aruncă elegant, peste portar. 9-12
min. 26: Timp de odihnă cerut de antrenorul danezelor. 8-11
min. 24: Davidsen are trei parade consecutive. 8-10
min. 23: Eduarda Amoim, trasă de o adversară, aruncă năucitor! 8-10

min. 21: Siraba Dembele pleacă pe contraatac și aruncă în stânga portăriței adverse. 7-10
min. 20: Amorim înscrie primul gol pentru CSM București în Liga Campionilor. 6-10
min. 17: Neagu vine lansată și nu poate fi oprită. 5-8
min. 15: Dembele marchează cu un lob superb din extrema stângă. 4-7
min. 14: Cristina Neagu trimite în bară dintr-o aruncare de la 7 metri. 3-7
min. 13: Adi Vasile cere time-out pentru a întrerupe seria bună a danezelor. 3-7
min. 9: Cristina Neagu aruncă aproape de vinclu, fără elan. 3-4
min. 3: Carmen Marin obține o eliminare de două minute pentru Tranborg. Cristina Neagu înscrie cu o aruncare prin surprindere. 1-1
min. 1: Grubisic apără aruncarea de la 7 metri executată de Reistad. 0-0

A început partida! Esbjerg are primul atac.

8 întâlniriau disputat CSM București și Esbjerg în cupele europene, cu echipa din România câștigând 5, cea din Danemarca 2 și încheind la egalitate una

Citește mai multe știri din handbal:

Promisiunea noului șef din handbalul românesc: „Am o demisie semnată în alb! E o garanție pentru ce vreau să fac”

Grupă de foc pentru România la CE de handbal feminin: campioana olimpică și campioana mondială din 2019 ne sunt adversare