SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA ROMÂNIEI

CSM București - SCM Râmnicu Vâlcea, finala Cupei României la handbal feminin! Rapid, eliminată dramatic

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 mai 2022 20:05 / Actualizat sambata, 21 mai 2022 20:05

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea se vor întâlni duminică, de la ora 15:30, la Mioveni, în finala Cupei României la handbal feminin.

• Finala mică, între Rapid și Măgura Cisnădie, este programată de la ora 11:00.

CSM București nu a avut emoții în fața celor de la Măgura Cisnădie, victorie 28-23, 14-11 la pauză. Cea mai bună jucătoare a partidei a fost norvegianca Emilie Arntzen, autoare a 8 goluri. Din tabăra „tigroaicelor” s-au mai evidențiat Broch și Neagu, câte 4 reușite, Dembele și Carmen Martin, cu câte 3 goluri.

Semifinală dramatică între Vâlcea și Rapid

A doua semifinală a fost una pe muchie de cuțit. Rapid, liderul din „Liga Florilor”, a condus-o pe Vâlcea cu 17-12 la pauză. Finalul timpului regulamentar a fost dramatic. Oltencele aveau avans de un gol și atacul, dar au greșit o pasă. Bucureștenele au egalat, 27-27, în ultima secundă, dintr-o aruncare de la 7 metri.

A fost nevoie de 20 de minute de prelungiri pentru a stabili echipa calificată în ultimul act, rezultat final 41-39 pentru SCM Râmnicu Vâlcea.

Reușitele celor de la SCM Rm. Vâlcea au fost semnate de: Levchenko (9), Dache (6), Elghaoui (6), Glibko (5), Klikovac (5), Liscevic (4), Lupei (4), Stamin (1) și Gorshenina (1).

Pentru Rapid au înscris: Carlos (12), Fernandez (6), Buceschi (4), Perianu (3), Manea (3), Badea (3), Korsos (2), Tîrcă (2), Popa (2), Hernandez (1) și Constantinescu (1).

Căzut inert după o lovitură de K1, Mihalcea e acum în afara pericolului: „Șansa lui a fost sângerarea puternică pe gură, nas și ureche, altfel putea suferi un atac cerebral”