SPORTURI  »  HANDBAL  »  DANEMARCA - ROMÂNIA

România, trezită la realitate de țara-gazdă Danemarca » „Tricolorele” pierd categoric, dar merg în faza grupelor principale la CM de handbal feminin

România a fost învinsă categoric de Danemarca, scor 23-39. „Tricolorele” merg cu două puncte în faza grupelor principale la Campionatul Mondial de handbal feminin și păstrează vii speranțele la calificarea în „sferturi”.

Articol de - Publicat marti, 05 decembrie 2023 23:03 / Actualizat marti, 05 decembrie 2023 23:18

• În grupa principală, următoarea fază de la CM de handbal feminin, România va juca 3 meciuri, împotriva echipelor din grupa F (Germania, Polonia și Japonia)

Prestația entuziasmantă din fața Serbiei, victorie 37-28 și un handbal modern, contraatacuri rapide și extremele puse des în valoare, a aprins speranțele fanilor „tricolori”.

Handbalista trimisă acasă de Florentin Pera și-a găsit noua vocație: „Ești pregătit?”
CM de handbal feminin

Doar că raidurile de sâmbătă s-au tăiat în atmosfera apăsătoare de la Herning, 12.000 de fani danezi prezenți la datorie. România a înscris un singur gol în primele 5 minute și l-a obligat pe Florentin Pera să ceară time-out.

România, eșec usturător la Campionatul Mondial de handbal feminin

Sonia Seraficeanu a răspuns bine la indicațiile selecționerului, a punctat de două ori din extrema dreaptă. Ajutată și de Diana Ciucă, 3 „parade”, a strâns diferența.

„Tricolorele” au reușit să egaleze în minutul 12, o execuție acrobatică a Crinei Pintea. A urmat o cădere totală, la care au contribuit ușor și arbitrii sloveni Lah și Sok.

Danemarca nu a oferit oportunități de contraatac. Fără Cristina Neagu, singura jucătoare care a reușit să înscrie de pe linia de 9 metri a fost tânăra Diana Lixăndroiu. Prea puțin și prea rar, iar la cabine s-a intrat cu o diferență imensă, 21-10.

Pera a trimis tinerele la luptă în meciul cu Danemarca

Pera a început repriza secundă cu o formulă extrem de tânără, Diana Lixăndroiu (18 ani), Alicia Gogîrlă (20 de ani), Andreea Popa (23 de ani) și Lorena Ostase (26 de ani). Tupeul a fost de folos timp de câteva secvențe. Intervențiile lui Reinhardt au semănat neîncredere în brațele „tricolorelor”, iar diferența a continuat să crească.

Pentru naționala pregătită de Florentin Pera, lecția primită din partea țării-gazdă Danemarca nu este un capăt de lume. România încă își poate îndeplini obiectivul, calificarea în sferturile de finală și, implicit, la Turneul Preolimpic.

10 goluria marcat Kristina Jørgensen, golgeterul partidei

Lixăndroiu a fost câștigul partidei, a contribuit cu 5 goluri. Pentru România au mai punctat: Seraficeanu (3), Ostase (3), Pintea (3), Dindiligan (2), Buceschi (2), Andreea Popa (2), Alexandra Badea (2) și Gogîrlă (1).

Ce urmează pentru România la Campionatul Mondial de handbal feminin

„Tricolorele” merg în grupa principala cu două puncte și vor da acolo peste Germania, Japonia și Polonia. Cu trei victorii, calificarea în sferturile de finală este asigurată. Niciuna dintre viitoarele adversare nu se apropie de nivelul Danemarcei.

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun).

Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.

• 9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia
  • 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

FINAL. Danemarca - România 39-23

S-a terminat partida!
min. 58: Reinhardt mai scoate un 7 metri și, cel mai probabil, va fi desemnată jucătoarea meciului. 37-22
min. 56: Dindiligan, gol dintr-un unghi mic. 36-22
min. 54: Ostase marchează, apoi face un gest larg de bucurie în direcția portăriței Reinhardt. 36-21
min. 53: În sfârșit, o acțiune cursivă a României. Mingea circulă rapid spre extrema stângă, apoi spre pivot, pentru golul lui Ostase. 35-20
min. 51: Dumanska are o intervenție bună. Din păcate, Ostase ratează și ea dintr-o poziție ideală. 34-19
min. 50: Lixăndroiu aruncă tare de la 7 metri. 33-19
min. 45: Bianca Bazaliu aruncă în blocajul danez. Recuperăm, iar Alexandra Badea înscrie pe contraatac. 29-16
min. 45: Alexandra Badea își mărește unghiul, dar e blocată de Reinhardt. 29-16
min. 41: Nordicele continuă să picteze în ofensivă. 28-15
min. 40: Reușită norocoasă a Andreei Popa. 27-15
min. 39: Diana Lixăndroiu, marele câștig al meciului. Handbalista în vârstă de 18 ani ajunge la 4 goluri. 26-14

min. 37: Lixăndroiu aruncă tare și precis de la 7 metri. 25-13
min. 35: Ostase „sparge gheața” în disputa cu Danemarca. 23-12
min. 33: Gogîrlă înscrie frumos, de la mare distanță. Florentin Pera mizează pe curajul tinerelor în acest moment. 22-11
min. 31: Dindiligan caută contactul și scoate o aruncare de la 7 metri. Alicia Gogîrlă este blocată de Reinhardt. 21-10
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Danemarca e în avantaj la pauză, scor 21-10!
min. 30: Jesper Jensen nu vrea să piardă time-out-ul și desenează o ultimă acțiune ofensivă în prima repriză. 20-10
min. 29: Buceschi ratează de la 7 metri! 19-10
min. 28: Nimic nu merge. Atacăm fără portar. Nici Sonia Seraficeanu nu mai este inspirată. 19-10
min. 27: Pintea scapă singură cu Toft, dar trage în picioarele portăriței. 17-10
min. 26: Iese schema gândită de Pera după time-out. Lixăndroiu înscrie din nou din poziția de inter. 15-10

Rezultate istorice la CM de handbal feminin » Două naționale s-au calificat în premieră în grupele principale

min. 26: Florentin Pera cere și al doilea time-out: „Este timp suficient, nu vă mai grăbiți, nu mai aruncați din poziții precare!”. 15-9
min. 25: Toft apără din nou, Danemarca înscrie pe contraatac. 15-9
min. 24: Criză de idei în ofensiva României. 14-9
min. 22: Florentin Pera folosește doi pivoți, Pintea și Ostase. Schema nu iese. O decizie ciudată a arbitrilor, Dindiligan este eliminată două minute și 7 metri pentru Danemarca. 13-9
min. 20: Diana Ciucă revine târziu între buturi și primim gol de la centrul terenului. 12-9

min. 19: Senzațional! România înscrie în dublă inferioritate numerică, prin Pintea. Diana Ciucă apără din nou! 11-9
min. 19: Laslo e este eliminată și ea două minute. Aruncare de la 7 metri pentru Danemarca. Primul moment cu adevărat complicat. 11-8
min. 17: A treia intervenție reușită de Ciucă în ultimele 3 minute! 10-8
min. 17: Daria Bucur, eliminată timp de două minute. 10-8
min. 16: Diana Lixăndroiu aduce primul gol de la distanță pentru România. 9-8
min. 15: „Paradă” de excepție reușită de Ciucă, lovită în umăr pe un contraatac. 9-7

Știm și ultima națională calificată din grupa României: „Ele ce caută aici?!”

min. 12: Ce gol înscrie Crina Pintea, din cădere, o aruncare extrem de complicată. Florentin Pera este în extaz și cere sprijinul fanilor români. 7-7
min. 11: Crina Pintea înscrie de la centrul terenului, imediat după un gol danez. 7-6
min. 10: Eliza Buceschi transformă o aruncare de la 7 metri! 6-5
min. 8: Popa și Seraficeanu, combinație senzațională. Extrema „tricoloră” punctează din nou. 5-4

min. 7: Pintea pleacă pe contraatac. Surprinzător, mingea ajunge al ea. Pivotul de la CSM București trage tare, dar în bară. 4-3
min. 6: Seraficeanu, angajată de Pintea, înscrie pe contraatac! 4-3
min. 5: Sonia Seraficeanu aruncă perfect din extrema dreapta. Diana Ciucă are și ea o primă intervenție. 4-2
min. 5: Florentin Pera nu vrea să scape meciul din mână și cere rapid time-out. 4-1
min. 4: Laslo aruncă previzibil, fără probleme pentru portărița Sandra Toft. 3-1
min. 2: Combinație superbă între Laslo și Buceschi. Eliza înscrie din extrema stângă. 0-1
min. 1: A început partida. România nu se bazează nici astăzi pe Cristina Neagu.

Atmosferă este fabuloasă în sala din Herning. Aproape 12.000 de spectatori asistă la meci.

Alicia Gogîrlă duce numele mai departe la Campionatul Mondial: „Când am fost convocată la națională, imediat am sunat-o pe mama!”