SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ

Demonstrație de forță! CSM București - Dinamo 28-31 » Trei cartonașe roșii în meci

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2019 16:33

Dinamo a câștigat derby-ul Bucureștiului, scor 31-28, împotriva celor de la CSM București.

Multă determinare, dar și mulți nervi la „derby”-ul dintre CSM și Dinamo, disputat sâmbătă, în Sala „Rapid", în etapa a doua a Ligii Zimbrilor.

În prima repriză, cei doi arbitri Harabagiu și Stănescu au arătat nu mai puțin de 13 eliminări de două minute, lăsate cu trei cartonașe roșii și trei albastre! „Tigrii" Ramba și Militaru, dar și dinamovistul Bannour au plecat mai repede la vestiare. Tunisianul Alouini a fost și el scos din joc după ce și-a spart capul!

CSM a strălucit în prima parte, portarul Krupa a fost imbatabil, iar în atac Octavian Bizău și Bogdan Criciotoiu au atins mereu ținta. Campioana era condusă cu 15-10 după primele 30 de minute, iar frustrarea se putea citi pe fețele jucătorilor din Ștefan cel Mare.

În partea a doua, jocul s-a schimbat însă complet. Tunisianul Missaoui a închis poarta, iar în atac, brazilianul Raul Campos, venit în această vară la Dinamo, și-a găsit coordonatele.

MVP-ul meciului a fost însă indiscutabil pivotul Mousavi, iranianul care a agățat acolo pe semicerc orice balon. CSM a mai condus în partea a doua cu 18-13 și 21-19. Din minutul 42, au urmat 12 minute de secetă profundă pentru echipa lui Dan Anca.

„Câinii" au marcat de 7 ori consecutiv și meciul era practic încheiat, la 21-26! Pe final s-a jucat cu garda jos, goluri pe bandă rulantă, de-o parte și de alta, și o horă a bucuriei făcută de campioni, care-și demonstreazîă încă o dată supremația.

Dinamo, gata de Ligă!

Campionii de la Dinamo vor debuta săptămâna viitoare și în noua ediție a Ligii Campionilor. „Câinii" vor juca primul meci, în deplasare, pe 12 septembrie, cu Kadetten Schauffhausen, în Elveția. Dinamo joacă în grupa D, din care mai fac parte Cehovski Medvedi (Rusia), IFK Kristianstad (Suedia), Wisla Plock (Polonia) și GOG Gudme (Danemarca). Primul meci pe teren propriu va avea loc pe 18 septembrie, cu campioana Suediei.

CSM București 28: Bizău 8, Gergijevski 8, Criciotoiu 5, Ramba 2, A. Esteki 2, Caba 2, Fotache 1
Antrenor: Daniel Anca

Dinamo 31: Mousavi 10, Campos 6, Kuduz 5, Gavriloaia 4, Bannour 2, Alouini 1, Negru 1, Zulfici 1, Asoltanei 1
Antrenor: Ștefan Constantin