SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

FOTO Niciun meci fără emoții! Dinamo a remizat dramatic cu PPD Zagreb, dar e mare favorită la calificarea în „optimile” Ligii Campionilor

Articol de GSP - Publicat joi, 08 decembrie 2022 21:27 / Actualizat joi, 08 decembrie 2022 22:45

Dinamo a remizat cu HC PPD Zagreb, scor 27-27, în runda cu numărul 9 a grupei A din Liga Campionilor la handbal masculin. Elevii lui Xavi Pascual sunt în mare măsură calificați în optimile de finală.

Dinamo a legat 3 victorii în grupa A din Liga Campionilor, iar calificarea în optimile de finală părea o simplă formalitate. Astăzi, campionii României erau favoriți cerți, iar un triumf cu PPD Zagreb asigură într-un procent covârșitor accederea în faza următoare.

Dinamo și PPD Zagreb, remiză în Liga Campionilor la handbal masculin

Elevii lui Xavi Pascual au început bine. Saeid Heidarirad a făcut miracole în poartă, Akimenko a avut mâna sigură din extremă și a adus un avantaj de două goluri, 5-3. Echilibrul a domnit în prima parte, Dinamo intrând la cabine cu un avantaj de 14-13.

Primele 10 minute din repriza secundă au fost un adevărat coșmar. Dinamo a marcat o singură dată, iar croații s-au desprins la 4 lungimi. Xavi Pascual a consumat inspirat ambele time-out-uri. Andrii Akimenko a fost protagonistul revenirii, două goluri consecutive și o intercepție soldată cu 7 metri și cu două minute de eliminare.

+8 FOTO

Mâinile oaspeților au început să tremure. Egalați la 25, cei de la PPD Zagreb au fost nevoiți să forțeze pe atac, 7 vs 6, iar Ali Zein a profitat. A marcat din propria jumătate și a electrizat atmosfera din sală.

Finalul a fost dramatic. Cu 90 de secunde rămase, Saeid Heidarirad a intervenit miraculos. Kukic a înscris din cădere, dar croații au replicat rapid. Ultimul atac le-a aparținut dinamoviștilor. Același Kukic a fost la minge, dar nu a calculat corect timpul rămas.

Akimenko a fost cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu 6 goluri. Au mai contribuit la remiză: Zein (5), Negru (5), Kukic (4), Kuduz (2), Sorhaindo (1), Bokhan (1), Garcia (1), Kasparek (1) și Shebib (1).

Dinamo, șanse mari să meargă în „optimile” Ligii Campionilor

Dinamo remizează cu PPD Zagreb, 27-27, rezultat care îi asigură în mare măsură calificarea în optimile de finală. Campionii României sunt pe locul 4 în grupă, cu 10 puncte. Cu 5 runde rămase, au un avans de 5 lungimi față de Wisla Plock, prima formație de sub linia „optimilor”.

Ocupantele locurilor 1 și 2 merg direct în „sferturi”. Următoarele 4 clasate se duc în „optimi”.

Xavi Pascual, după remiza cu PPD Zagreb

Un punct important, toată lumea își dorește să câștigăm toate meciurile, dar noi suntem Dinamo, nu Barca. Echipa e puțin obosită pentru că am avut un număr mare de meciuri și am avut multe deplasări.

Am crezut că e posibil să revenim, chiar dacă ei au avut apărare foarte bună, am schimbat și am trimis șapte oameni în atac contra șase, iar apărarea noastră cu 4-1-1 a schimbat ritmul și am făcut un final bun de meci", a spus Xavier Pascual, antrenorul lui Dinamo.

Nu sunt necăjit, por spune doar că am câștigat un punct. Am început prost a doua repriză și mă bucur că am revenit de la patru goluri, dar din păcate, atât am putut. Știam că sunt o echipă bună, mai ales după ce au schimbat antrenorul, așa că putem spune că am câștigat un punct
- Nicușor Negru, extremă stânga Dinamo

FINAL » Dinamo - PPD Zagreb 27-27

min. 60: Kukic înscrie din cădere! 27-26
min. 58: Saeid apără fantastic! 26-25
min. 56: Ali Zein înscrie din propria jumătate, în poarta goală. 26-25
min. 55: Negru egalează pe contraatac! 25-25
min. 52: Akimenko ia jocul pe cont propriu. Recuperează o minge, pleacă pe contraatac, dar e faultat. Obține o aruncare de la 7 metri și o eliminare de două minute. Negru trage peste poartă, dar aruncarea se repetă și înscrie! 23-24
min. 51: Xavi Pascual folosește și ultimul time-out al meciului. 21-23
min. 49: Dinamo atacă în 7, iar Ali Zein profită. 21-22
min. 48: Akimenko nu ratează nimic! 20-21
min. 43: Alex Pascual înscrie pe contraatac. 17-19
min. 42: Akimenko înscrie și ridică în picioare asistența. 16-19
min. 41: Încă o acțiune ofensivă greoaie a dinamoviștilor. Un singur gol au marcat elevii lui Xavi Pascual în repriza secundă! 15-19
min. 38: Xavi Pascual cere time-out. 15-18
min. 35: PPD Zagreb se desprinde pentru prima dată la două lungimi. 15-17
min. 34: Aruncare nimicitoare a lui Kuduz, de la peste 10 metri. 15-15
A început repriza secundă!

+8 FOTO

S-a terminat prima repriză! Dinamo conduce cu 14-13.
min. 30: Negru este și el eliminat timp de două minute. Dinamo va juca în debutul reprizei secunde în dublă inferioritate. 14-13
min. 27: Saeid ghicește intenția de lob a lui Dibirov. Xavi Pascual cere time-out. 13-11
min. 26: Negru finalizează o acțiune superbă, Saeid apără din nou fantastic. 13-11
min. 23: Alin Zein fructifică superioritatea dinamoviștilor. Time-out cerut de PPD Zagreb. 12-11
A început partida!

„Gata, a venit vestea cea mare!” » CSM București a anunțat transferul stelar care rezolvă problema ultimelor sezoane
CSM București

Citește mai multe știri din sport:

U-BT Cluj-Napoca, victorie mare în Eurocup » Campioana României e pe loc de play-off! Clasamentul în grupă