SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO - SPORTING LISABONA 26-27

DINAMO - SPORTING 26-27 // FOTO + VIDEO Prăbușiți în repriza secundă! Dinamo a ratat inexplicabil calificarea în optimile Ligii, deși la pauză conducea cu 15-11!

Dinamo - Sporting Lisabona // FOTO: Raed Krishan +37   FOTO
Dinamo - Sporting Lisabona // FOTO: Raed Krishan

Articol de - Publicat joi, 28 februarie 2019 21:34

Dinamo a ratat incredibil calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, pierzând în fața lui Sporting Lisabona, 26-27, deși la pauză dinamoviștii aveau un avantaj de 4 goluri, 15-11.

VIDEO cu cele mai importante faze!

Împinși de la spate de o susținere frenetică venită din tribune, dinamoviștii au făcut o primă repriză de-a dreptul spectaculoasă. Roș-albii au atacat furibund încă din startul partidei și au fost în permanență la conducere pe tabelă.

Salvată și de intervențiile uluitoare ale portarului Saied, un adevărat erou în fața ofensivei lusitane, Dinamo a intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri, 15-11. Portughezii au încheiat prima repriză în genunchi, iar avântul românilor părea greu de anulat. Înfrângerea la limită din tur, 31-32, fusese întoarsă de dinamoviști.

Totuși, ceva s-a întâmplat după pauză! Presați parcă de o forță invizibilă, handbaliștii celor de la Dinamo și-au pierdut din coerență și luciditate și au cedat treptat controlul partidei. Sporting, mult mai reactivă și mai bine organizată decât în prima repriză, a început să înscrie la fiecare atac și să pună presiune în permanență pe defensiva echipei antrenate de Ștefan Constantin.

Sporting, complet metamorfozată față de prima repriză, a trecut în avantaj în finalul meciului. Portughezii și-au conservat cu multă inteligență avantajul și au obținut calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, un deziderat la care probabil nu mai sperau la pauză.

10goluri a marcat Dinamo aseară cu jucătorii din linia de 9 metri. Sporting a înscris de 15 ori

17a fost procentajul de reușită în meciul de aseară al lui Amine Bannour, cel care a marcat doar de două ori. Bannour era golgeterul lui Dinamo în Ligă, cu 58 de reușite până acum

Dinamo - Sporting Lisabona 26-27

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

Final trist de meci în Sala Dinamo: roș-albii pierd cu 26-27 și ratăm calificarea în optimile Ligii
min.58: Sporting conduce la două goluri și soarta dublei pare tranșată în favoarea portughezilor
min.55: GOOOL Dinamo! Încă sperăm! Roș-albii înscriu superb și egalează la 25, cu fix 5 minute înainte de finalul partidei
min.53, 23-24: Sporting Lisabona revine în avantaj. Lusitanii conduc cu 24-23, cu 7 minute înainte de finalul partidei
min.50: GOOOL Dinamo, care conduce cu 23-22. Dinamoviștii înscriu în inferioritate și refac avantajul de un gol
min.48, 22-21: Dinamo revine în avantaj. Înscriem de la distanță și revenim în avantaj, 22-21, cu 12 minute înainte de fluierul final
min.46, 19-20: Sporting profită de pasivitatea apărării lui Dinamo și trece în avantaj pentru prima oară în acest meci. 20-19 pentru Sporting
min.41, 19-19: Portughezii continuă să joace solid în repriza secundă și reușesc să egaleze. În ciuda scorului, galeria lui Dinamo continuă să fie la înălțime și să pună presiune pe adversara din Portugalia

min.40, 18-17: Lusitanii reduc din diferență după reușita lui Valentin Ghionea, care înscrie al treilea său gol în partida de azi
min.39, 18-15: Ne revenim, treptat, după startul de repriză ezitant! Dinamo începe să revină la jocul de regularitate impus în prima repriză și, împinsă de la spate de o galerie superbă, se distanțează din nou la trei goluri

min.37: Încă o intervenție uluitoare a lui Saied într-un moment critic! Dinamo a fost la un pas să fie egalată, dar goalkeeper-ul nostru a intervenit senzațional într-o situație de unu la unu. Ștefan Constantin simte momentul mai puțin bun al echipei sale și solicită un time-out
min.36: Momente excelente de joc pentru Sporting Lisabona, care se apropie la un singur gol de Dinamo. Este 16-15 în minutul 36
min.32, 15-12: Sporting începe determinată repriza secundă, atacă și înscrie primul gol, reducând din diferență
min.31, 15-11: A început repriza secundă, dinamoviștii sunt la adăpostul unui avantaj de patru goluri

PAUZĂ, Dinamo conduce cu 15-11 la pauză, după o repriză entuziasmantă! Roș-albii au reușit cel de-al 15-lea gol cu 4 secunde înainte de pauză, chiar la ultimul atac, și au acum un avantaj liniștitor! La acest scor, Dinamo este calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor!
min.29: La scorul de 14-11, cu câteva zeci de secunde înainte de finalul primei reprize, antrenorul dinamovist Ștefan Constantin solicită un time-out
Atmosferă superbă în Sala Dinamo:

min.29,14-11:  Încăierare între jucătorii celor două formații, câte o eliminare pentru fiecare echipă
min.28: Saeid blochează din nou senzațional un atac al portughezilor, iar dinamoviștii punctează apoi pe contraatac! Lusitanii sunt în genunchi și solicită time-out!
min.27, 13-10! GOOOL Dinamo! Descat transformă prima lovitură de la șapte metri a dinamoviștilor!
min.24, 11-9: Înscrie din nou Kamel Alouini, după ce s-a înălțat superb și a înscris cu o finalizare nemiloasă!

VIDEO+FOTO Lucescu și Rednic, în peluză la meciul cu Sporting

min.20, 9-7: GOOL Dinamo: Kamel Alouini pătrunde în viteză și înscrie cu o aruncare plasată. Conducem din nou la două goluri distanță
min 19: Românul lui Sporting, Vali Ghionea, e angajat excelent și înscrie nemilos. 8-7 pentru Dinamo, după 19 minute
min.18, 8-6: Saeid apără senzațional pentru Dinamo, e imbatabil în acest start de meci. La faza imediat următoare, dulăii înscriu în viteză și refac avantajul de două goluri
min.16: Înscriem în superioritate! Formația lui Ștefan Constantin conduce cu 7-5, un scor ideal pentru calificare!
min.15, 6-5: Portughezii rateaază din nou o lovitură de la șapte metri, iar Dinamo se află în avantaj
min:13, 5-5: Dinamo recuperează diferența de două goluri. Gavriloaia recuperează inspirat o minge și înscrie în poarta goală! Atmosfera din sala Dinamo este irespirabilă!
min.12:, 3-5:  Portughezii înscriu de la distanță și se desprind după 12 minute din prima repriză
min.8, 2-2: GOOOL Dinamo! Înscriem și restabilim egalitatea după un atac prelungit
min.7: Eliminare de două minute pentru unul dintre jucătorii lui Sporting! Dinamo beneficiază de două minute de superioritate
min.5, 1-1: GOOOL Dinamo! Roș-albii sparg gheața și înscriu pentru prima oară în meci
min.4, 0-1: Portughezii înscriu, după patru minute, primul gol al meciului
min.3: Început de vis pentru Saeid, portarul lui Dinamo, care apără entuziasmant o lovitură de la 7 metri
min.1: Portughezii beneficiază de primul atac!
Meciul va începe în scurt timp! Atmosfera din Sala Dinamo e una electrizantă!

dinamo sporting lisabona 5 +38 FOTO

Vezi și: Negoiță și jucătorii lui Dinamo ajung în Champions League! Ce au plănuit dinamoviștii