HANDBAL  ·  LIGA NAȚIONALĂ

Emoții pentru CSM București înaintea marelui meci cu Gyor! A câștigat cu Brăila doar datorită paradelor Paulei Ungureanu

Paula Ungureanu a fost jucătoarea finalului de meci
Paula Ungureanu a fost jucătoarea finalului de meci

Articol de — Marti, 19 Februarie

CSM București a tremurat serios ca să învingă Dunărea Brăila, scor 25-23. Meci foarte slab făcut de ”tigroaice”, care au avut mare noroc cu paradele Paulei Ungureanu. 

CSM București a jucat foarte slab în meciul cu Dunărea Brăila, din etapa a 17-a a Ligii Florilor, cu doar patru zile înaintea partidei cu Gyor, campioana Europei, din Liga Campionilor.

Fără Lekici, menajată, și Mehmedovici, care s-a operat de apendicită, CSM a tremurat pe final pentru o victorie cu echipa de pe locul 11! Brăila a condus cu 5-2, dar bucureștencele au întors rapid și au trecut la conducere. Brăila a ținut însă mereu aproape, nelăsându-le pe favorite să se desprindă.

A fost 15-12 la pauză și apoi 19-15 (minutul 45), cea mai mare diferență înregistrată! Numai că, antrenorul Dragan Djukici a schimbat echipa, a vrut să le dea timp de joc tuturor jucătoarelor, iar acest lucru putea să-l coste. Brăila a egalat la 22-22, când mai erau 7 minute de joc și, dacă Paula Ungureanu nu avea câteva intervenții fenomenale, în ultimele minute, puteam asista din nou la un meci precum cel cu Gloria Buzău, când CSM a câștigat 27-26, în ultimele secunde.

Acum s-a terminat 25-23, o victorie pentru campioane, dar rămâne prestația penibilă a unora dintre handbaliste și întrebarea: Ce șanse sunt în fața campioanei Europei, Gyor, peste doar 4 zile, în meciul din Sala Polivalentă?

La plusuri, de la CSM nu pot fi trecute decât Claudia Constantinescu, interul stânga care începe să se impună, cu Brăila înscriind de 9 ori, dar și Barbara Lazovici și Jovanka Radicevici.

CSM București 25
Constantinescu 9, Radicevici 5, Lazovici 4, Omoregie 2, Curea 2, Udriștoiu 1, Manea 1, Bazaliu 1.
Antrenor: Dragan Djukici
Dunărea Brăila 23
Vâtu 11, Dache 3, Safta 3, Tudor 2, Munteanu 2, Axinte 1, Preda 1.
Antrenor: Aurelian Roșca

45de puncte au SCM Rm. Vâlcea și CSM București în Liga Florilor, dar bucureștencele au 16 partide disputate, cu una mai mult decât vâlcencele

Comentarii (3)

George Narcis  •  20 Februarie 2019, 11:40

Un mare castig e constantinescu.macar acum avem 2 interi:Claudia si lazovici.am ramas doar in iulia curea.sunt curios dk picam cu buducnost dk vor juca majda si jovanka...ne vedem sambata la sala cu vuvuzela

suporter.csmbucuresti  •  20 Februarie 2019, 11:14

Penibil esti tu, domnule "ziarist"!

Iulian Iuly  •  19 Februarie 2019, 22:40

E un sezon compromis din cate vad ! Acum se pare ca si maida s-a operat mcar sa plece sanatoasa!!

Vezi toate comentariile (3)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Tenis, WTA

Turneul din Istanbul

Telekom 4
12:00 Tenis, ATP

Turneul din Barcelona

Telekom 4
12:00 Snooker

CM: Sheffield

Eurosport
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Stuttgart

Digi 2
19:30 Fotbal, Liga 2

Mioveni - Petrolul

Digi 1, Telekom 1
21:00 Baschet M

Panathinaikos Atena - Real Madrid

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, La Liga

Valladolid - Girona

Digi 3, Telekom 2
21:45 Fotbal, Cupa Germaniei

Hamburg - Leipzig

Telekom 3
21:45 Fotbal, Premier League

Tottenham - Brighton

Eurosport
22:30 Fotbal, La Liga

Alaves - Barcelona

Digi 1, Telekom 1
22:45 Baschet M

Zalgiris Kaunas - Fenerbahce Istanbul

Digi 4, Telekom 4
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 6 3 2 1 9 - 5 36
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 6 3 2 1 9 - 5 30
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 6 5 1 0 10 - 3 32
2 Dinamo 6 5 0 1 10 - 4 31
3 Poli Iași 6 2 1 3 5 - 7 24
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 6 1 1 4 3 - 7 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 6 1 2 3 4 - 9 17
8 Chiajna 6 1 3 2 9 - 8 15
Du 28.04.19
21:00
FCSB
-
Astra Giurgiu
-
Lu 29.04.19
18:00
CSU Craiova
-
Sepsi OSK
-
Lu 29.04.19
21:00
CFR Cluj
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 26.04.19
21:00
Chiajna
-
Gaz Metan
-
Sa 27.04.19
16:00
Călărași
-
Hermannstadt
-
Sa 27.04.19
19:00
FC Voluntari
-
Dinamo
-
Du 28.04.19
18:00
FC Botoșani
-
Poli Iași
-